23 Mart 2015 12:42

100 yılın en iyi 10 Türk filmi seçildi

SİYAD ödülleri 11 Mart çarşmaba akşamı sahiplerini buldu. 92 kişiden oluşan Sinema Yazarları Derneği 100 yılın en iyi Türk Filmlerini de belirledi. işte 100 yılın en iyi 10 Türk filmi...

47. kez düzenlenen SİYAD ödülleri dün akşam düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Özge Özberk'in sunuculuğu yaptığı gecede ''100 Yılın En İyi Türk Filmleri'' de belirlendi. Belirlenen 10 Türk filmi arasında Umut-Yılmaz Güney, Yol - Şerif Gören, Sevmek Zamanı - Metin Erksan, Anayurt Oteli - Ömer Kavur, Vesikalı Yarim - Ömer Lütfi Akad, Muhsin Bey - Yavuz Turgul, Sürü – Zeki Ökten, Selvi Boylum Al Yazmalım – Atıf Yılmaz, Masumiyet - Zeki Demirkubuz ve Bir Zamanlar Anadolu’da - Nuri Bilge Ceylan var.

Sinema Eleştirmenleri Derneği'ne (SİYAD) göre 100 yılın en iyi 10 Türk filmlerinin konularıysa şöyle:


Umut - Yılmaz Güney


Umut'un, senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney yaptı. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez yer alıyor.
Filmde, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatılıyor.

Yılmaz Güney'in Umut adlı filmi, Türk sinemasında bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Kullanılan sinema tekniğiyle ve diliyle hem Yılmaz Güney'in önceki filmlerinden ayrılmış, hem de sonrasında başka yönetmenleri etkilemişti.


Yol - Şerif Gören


Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan 'Yol' filmi, Şerif Gören tarafından yönetilmişti. 1981 yılı yapımı film, 1982 Cannes Film Festival'inde Altın Palmiye almıştı.


Sevmek Zamanı - Metin Erksan


Sevmek Zamanı, 1965 yapımı siyah-beyaz bir Metin Erksan filmidir. Filmin teması surete âşık olmadır. Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil'in ve resmin sahibi Meral'in öyküsü anlatılır.


Anayurt Oteli - Ömer Kavur


1986 yapımı Anayurt Oteli'nin, yönetmeni Ömer Kavur'un yaptı, başrollerinde ise Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz'ın rol aldı. Film Yusuf Atılgan'ın aynı adlı eserine dayanılarak Ömer Kavur tarafından senaryolaştırıldı.

Vesikalı Yarim - Ömer Lütfi Akad

Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılıyor.

Vesikalı Yarim, Türkan Şoray'ın 1958 de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği 'Ana' filmiyle aldığı ödülden sonraki ikinci büyük ödül aldığı film.


Muhsin Bey - Yavuz Turgul


Muhsin Bey, 1987 yılında, Yavuz Turgul tarafından yazılıp yönetilmiştir. Başrolde Şener Şen ve Uğur Yücel vardır. Film, prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey'in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu alır.


Sürü – Zeki Ökten

Sürü, 1978'de yönetmen Zeki Ökten tarafından çekildi. Filmin senaryosu, o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından yazıldı.Selvi Boylum Al Yazmalım – Atıf Yılmaz

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray'ın oynadığı, 1977 yapımı bir film... Cengiz Aytmatov'un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlandı. Filmin özgün müziğini Cahit Berkay bestelemişti.


Masumiyet - Zeki Demirkubuz

1997 yapımı Masumiyet'in yönetmenliğini Zeki Demirkubuz yapmıştı. Yusuf namus cinayeti sebebiyle girdiği cezaevinden çıkmıştır. Ama hayatta hiçbir amacı kalmamıştır artık. Uğur ile Bekir'in ise hikayesi bambaşkadır. Bekir uğrunda ölecek kadar çok sevmektedir Uğur'u. Ancak Uğur hapisteki Zagor'a aşıktır. Bir de Çilem vardır. Annesi Uğur'un hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğmuştur küçük Çilem. Yusuf köhne bir pansiyonda Bekir ve Uğur ile tanıştıktan sonra üçünün hayatları dramatik bir şekilde değişmeye başlar.

Kır sahnesindeki Haluk Bilginer'in hafızalara kazınan uzun konuşmasıyla ve müthiş performansıyla çok konuşulan film, 2006 yılındaki yönetmenin çektiği Kader filminin sonrasını anlatır.


Bir Zamanlar Anadolu’da- Nuri Bilge Ceylan


Bir Zamanlar Anadolu'da, Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2010 yapımı dram filmi... Başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel'in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu alır. On bir hafta süren filmin çekimleri Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde gerçekleşmişti.

11-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşen 64. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve ikinci büyük ödül olan Büyük Ödül'ü kazandı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir