25 Eylül 2009 10:12

1930-2008

Nobel edebiyat ödülü sahibi İngiliz yazar Harold Pinter öldü...

İngiliz oyun yazarı Harold Pinter gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 2005 yılında Nobel ödülü alan yazar, edebiyatçı, oyuncu, senarist ve insan hakları savunucusuydu. Hatta 1985 yılında aydınlara destek olmak için Türkiye'ye gelmişti. Kapıcı (1957), Git Gel Dolap (1960), Yuvaya Dönüş (1965), Eski Günler (1971), Issız Topraklarda (1975), İhanet (1978) oyunları ile tanındı. Oyunlarında genelde insanların gündelik konuşmalarının çözümlemesini yaptı. İnsanlar üzerindeki baskıyı işledi. İlk eserlerinde işçi sınıfına mensup insanların içinde bulundukları olumsuz koşullara, maddi zorluklara ve bunun ruhlarına yansımasına ve onların hayal kırıklıklarına değindi.
Yorumlar
  • Çok büyük bir yazar, harika bir insandı. Haberi duyunca şok oldum, yaşayan bir efsanenin, absürd tiyatronun kurucusunun hayatta olması insana güç veriyordu. Yapıtları hiç unutulmayacak. Edebiyatın bir devi daha gitti ve gökten bir yıldız daha kaydı. O güçlü kadın karakterlerini nasıl unuturuz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir