27 Mayıs 2016 16:23

2000'lerin en tartışmalı filmleri

Katıldıkları festivallerde özgüler alan ama seyircilerin izlemekte zorlandıkları 9 önemli yapım.

Deccal (Lars von Trier, 2009)Umutsuzca acı çeken evli bir çift, orman içinde “Cennet” i andıran, her şeyden uzak evlerine çekilir. Kırık kalplerini ve problemli evliliklerini tamir etmeyi umut etmektedirler. Fakat doğa olaylara yöne verecek ve her şey daha da kötü olacaktır.Filmin ilk bölümünde Lars von Trier dini ve psikolojik göndermeler yaparak bir depresyon profili çiziyor. Bunun yanında film, kadınların özellikle doğayla soyut ve şiddet dolu ilişkisinde kadın düşmanı bir tavır takınmakla eleştirildi. Özellikle uçlarda olan şiddet sahneleri her sinema izleyicisinin ilgisini çekecek türden değil.

Dönüş Yok (Gaspar Noé, 2002)
Film vahşi bir tecavüz olayının ardından geriye doğru kronolojik bir sırayla anlatıyor. Dönüş Yok, seyretmesi gerçekten zor olan bir film. Filmdeki vahşet atmosferi ve intikam sahneleri yüzünden seyircilerin sinema salonunu terk ettiği söylenmişti.

Piyanist (Michael Haneke, 2001)
Piyanist,Viyana Müzik Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olan Erika'nın bastırılmış duyguları yüzünden parafili yaşama sürecini anlatıyor. Erika bilerek kendine zarar vererek ve röntgencilik yaparak kendini tatmin eder. Film parafilinin günlük hayatta çok sık karşılaşabileceğimiz yönlerine parmak basıyor. Her seyirci kitlesinin seveceği bir film olmamasına rağmen 2001 Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü kazanmıştı.

Bir Rüya İçin Ağıt (Darren Aronofsky, 2000)
Hubert Selby'nin aynı adlı kitabından uyarlanan film rüyaları kabusa çeviren simgelerle dolu. Film dört kırılgan insanı takip ediyor. Dört insan da kendi ütopyaları için değişim geçirmek istiyorlar. Fakat kendilerini kapana kısılmış halde buluyorlar. Dördü de bağımlılıklarının kurbanı oluyor. Film izlemesi kolay olmayan birçok sahneye sahip.

Brokeback Dağı (Ang Lee, 2005)Film 60'ların ortasında iki erkek arasında gelişen gizli ilişkiyi anlatıyor. Genelde kadınlarla vakit geçirmeyi seven iki sert erkek, Brokeback Dağı civarında bir çiftlikte tanışır ve birlikte vakit geçirmeye başlar. Zamanla aralarındaki ilişki, dikkat çekici bir derinlik ve duygusal bir boyut kazanır. Biri çiftçi, diğeri ise rodeo kovboyu, farklı karakterlerine rağmen birbirlerine bağlanırlar. Yaşam boyu sürecek olan bu ilişki, kimi zaman kopmalar ve ayrılıklar yaşayacak fakat yeniden iki aşığı buluşturacaktır. Ortaya, kulaktan kulağa yayılacak, aşka dair güçlü tonlar barındıran efsanevi bir hikaye çıkacaktır.

Tutku: Hz. İsa'nın Çilesi (Mel Gibson, 2004)2004'ün üzerinden en fazla yorum yapılan filmlerinden biri olan 'Tutku: Hz. İsa'nın Çilesi' İsa Peygamberin son 20 saatini anlatıyor. Gibson'ın vermek istediği mesajın vahşet sahnelerinde kaybolduğu konusunda film bolca eleştri aldı. Tutku: Hz. İsa'nın Çilesi sinema tarihine tartışmalar sonucu en başarılı gişeye sahip filmlerden biri olarak geçti.

Fahrenheit 9/11 (Michael Moore, 2004)Moore, bu belgeselinde George W. Bush'un ve yakın çevresinin, saldırıları bahane ederek uzun zamandır kuluçkada olan kendi planlarını dünyaya empoze ettikleri savının etrafında dolaşıyor. Moore'un kendine has mizah anlayışı da işin içine katılınca Fahrenheit 9/11 2000'lerin en çok tartışılan filmlerinden biri oldu. Bazı eleştirmenler filmi yönünü şarşırmış ve çıkarcı buldu. Bazı tutucu gruplar filmi propaganda yapmakla suçladı ve protesto etti.

Lolipop (David Slade, 2004)Son 10 yılda intikam filmleri içinde en akılda kalan filmdelerden biri... Film, 14 yaşındaki bir kızın 32 yaşındaki bir fotoğraçıdan intikam alışını konu alıyor. İnternet üzerinde pedofilinin yaygınlaşmasını sert bir dille gözler önüne seren film aşırı bulunan sahnelerin çokluğu nedeniyle eleştirilmişti.

Düşler, Tutkular & Suçlar (Bernardo Bertolucci, 2003)1968 Paris'indeyiz. Bir ikiz kardeş ve Amerikalı öğrenci arasında geçen sınırları belirsiz cinsellik ve arkadaşlık takıntıları üzerinde bir film. Fransız Yeni Dalga etkisinde cinsel keşiflerin yanı sıra politik heyecan da filmin atmosferinde hissediliyor. Film çıplaklığı fazlaca kullandığı için tartışmalara yol açmıştı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir