30 Nisan 2016 16:04

27. Ankara Film Festivali başladı

27. Ankara Uluslararası Film Festivali Ankaralı sinemaseverlere merhaba dedi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenlenen "27. Ankara Uluslararası Film Festivali",Türkan Şoray, Yılmaz ErdoğanveBeren Saat Doğulu'nun katıldığı törenle Ankaralı sinemaseverlere "Merhaba" dedi.

MEB Şura Salonu'nda gerçekleştirilen törene, bazı yapımcı, yönetmen, oyuncu ve sanatçıların yanı sıra sinemaseverler katıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci'nin yaptığı törende, 8 Mayıs'a kadar sürecek festivalde gösterilecek filmler tanıtıldı.
Törende, festival bünyesinde her yıl verilen "Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Özel Ödülleri" de sahiplerini buldu. "Aziz Nesin Emek Ödülü", sinemaya katkıları dolayısıyla yönetmen Tomris Giritlioğlu'na verildi. Giritlioğlu'na ödülünü Beren Saat Doğulu verdi. Beren Saat, “Beni 35mm kameranın sesiyle ve kendimi perdede görmek büyüsüyle tanıştıran; bana ilk ve inatla inanan yönetmen olduğu için hayatım boyunca hep çok özel olacak. Onun sinema aşkına tanıklık ettiğim için Aziz Nesin Emek Ödülü’nü gururla ve burnumun direği sızlayarak verdim” dedi.

İlk başrolünü Tomris Giritlioğlu’nun “Aşka Sürgün” dizisinde üstlenen Beren Saat, yönetmene Aziz Nesin Emek Ödülü’nü takdim etti. Giritlioğlu, bu ödülü almanın büyük gurur olduğunu söyledi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, törende yaptığı konuşmada, festivale katkı veren kurum, kuruluş ve şirketlere teşekkür ederek, "Ankara Uluslararası Film Festivali kurulduğu günden beri kısa ve belgesel filmlere ayrı bir önem veren, geleceğin sinemacılarını yetiştirmek için uğraşan bir festivaldir. Gelecek yıldan itibaren ilk uzun filmini çeken gençlere para ödülü vermeyi arzuluyoruz." diye konuştu.

Festivalin Jüri Başkanı Erdem Kıral da "Bugün piyasaya mal vermekle sanat yapıtı arasındaki farkı bilen sinemacılara ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, festivale sponsor olan ve destekleyen kurum, kuruluş ve şirketlere teşekkür plaketleri verildi.

Törende, festival bünyesinde her yıl verilen "Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Özel Ödülleri" de sahiplerini buldu. "Aziz Nesin Emek Ödülü", sinemaya katkıları dolayısıyla yönetmen Tomris Giritlioğlu'na verildi. Giritlioğlu'na ödülünü Beren Saat Doğulu verdi.

"Kitle İletişim Özel Ödülü", toplumsal iletişime katkıları nedeniyle Beşiktaş Kültür Merkezi'ne (BKM) verildi. Ödülü, BKM adına Yılmaz Erdoğan, Türkan Şoray'ın elinden aldı.
Ankara ile manevi bir bağı olduğunu ve Ankara'yı çok sevdiğini söyleyen Şoray, "Yılmaz Erdoğan'ın ödülünü verir misin?' dediler. Zaten buraya gelmeyi çok istiyordum. Ondan sonra bir kat daha fazla gelmeyi istedim. Kendisi hayranlık duyduğum bir insan. Hayranlık duyduğum bu insana ödülünü vermekten mutluluk duyuyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan da yaptığı teşekkür konuşmasında, ödülü 1994'den beri BKM'ye emek veren tüm arkadaşları adına aldığını belirterek, "Ben çok karıştım. Bugün sinema yapıyorsak gerçekten (Şoray'ı kastederek) bu bir çift göz sayesindedir. Ödülü Türkan Şoray'dan almak benim için büyük şereftir." ifadesini kullandı.

Törende, "Sanat Çınarı Ödülü" ise ressam akademisyen Prof. Dr. Turan Erol'a takdim edildi.
Bu yılki teması "Bakış ve Ses" olan festivalde, Türkiye ve dünya sinemasından uzun metraj kurmaca ve belgesellerin yanı sıra çok sayıda kısa filme yer veriliyor. Filmler, Büyülü Fener Sineması ve Goethe Enstitüsü'nde gösterilecek.
Festival, 8 Mayıs'ta Akün Sahnesi'nde düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. (AA)

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir