10 Aralık 2018 09:25

3. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu

Genç yönetmenleri, gelecekte yeni üretimler yapmaları yönünde teşvik etmeyi ve yeni yönetmenlere dikkati çekmeyi amaçlayan yarışmanın kazananları belli oldu.


TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, Raffles Otel'de gerçekleştirilen etkinliğin açılışında, sinema sanatının büyük maliyetlerle gerçekleştirilen bir alan olduğunu söyledi.


DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise bu coğrafyada anlatılması gereken birçok hikayenin var olduğunun altını çizerek, "Şükürler olsun artık hikaye yazarlarımız var. Tabii şikayetim var. Tarihi tam incelemiyorlar." diye konuştu.


Konuşmaların ardından, genç yönetmenleri gelecekte yeni üretimler yapmaları yönünde teşvik etmeyi ve yeni yönetmenlere dikkati çekmeyi amaçlayan yarışmanın "İlk Film" kategorisinde ödülü "Suç Unsuru" adlı yapımla Süleyman Arda Eminçe aldı.


İlk Senaryo Ödülü" kategorisinde "İstasyonlar" adlı projesiyle Nisa Yıldırım'a birincilik, "Yağmur Gelin" adlı senaryosuyla Hüseyin Özden'e ikincilik, "Zarokbum" senaryosuyla Ayten Yetimoğlu ile "Kayıp" senaryosuyla Sevra Baklacı'ya üçüncülük ödülü verildi.


İkincilik ödülü alan Hüseyin Özden 'Yağmur Gelin'in senaryosunu yazma fikrinin bier anda geliştiğini söyledi.


Özden “'Yağmur Gelin' senaryosunu yazma fikri hiç aklımda yokken birden gelişti. Fatih Akın’ın ‘Kesik’ filmini izlediğimde bir toplumun bütün fertlerinin ‘katil” gibi’ gösterilmesi, Ortadoğu Coğrafyası üzerine Planlar kuran kapitalist ülkelerin ‘kurtarıcı’ gibi gösterilmesi bana doğru bir yaklaşım olarak gelmemişti.


Bu coğrafyanın ‘kırılma anlarını sorgulamak ve gündeme getirmek yine bu coğrafyanın yetiştirdiği aydınların görevi ve sorumluluğudur’ inancı ile bu konuda bir senaryo çalışmasına başladım. Tehcir konusunu araştırdım. Kaynakları, romanları okudum. Anıları dinledim derken ‘Yağmur Gelin’ canlanmaya başladı.


Ben naif bir film yapmak istedim. Problemin kaynağı bana göre bireyler değil sistem ve sistemi kontrol eden güçler idi. Bu anlayışla güç ve güçlüleri grileştirirken tabandaki bireyleri masumlaştırmayı tercih ettim. Senaryoda bilginin en önemli zenginlik olduğu tezini işlerken ‘rant’ ve ‘güç’ ile elde edilen zenginliğin kalıcı olamayacağına vurgu yapmayı tercih ettim." dedi.


Özden senaryosunun konusunu ise şu sözlerle anlattı.


"1915’den 1990’lara uzanan bir kesiti bir ‘Tehcir’den geri kalan bir kadının hafızası ile sorgularken Anadolu Coğrafyasının değişmeyen kaderine göndermeler yaptım. ‘Yağmur Gelin’ ismi dahil filmde birçok metafor kullanmayı tercih ettim. Senaryo ödül aldı ama asıl takdir seyircinin olacaktır."


"YAZDIĞIM SENARYOYU ÖNCE EŞİME OKUTURUM"


Özden yazdığı sahnelerin etkileyiciliğini eşine okutarak test ettiğini söyledi.


"Yazdığım bir sahneyi eşim okurken onu izlerim. Coşuyor veya duygulanıyorsa doğru yolda olduğumu anlarım. Aksi bir durum varsa sahne ölü demektir.”


Özden gelecek planları içinse şu ifadeleri kullandı.


“Çok fazla film yapmak gibi bir niyetim var toplamda 6 film yapma hayalim var. Bir tanesi kısmetse ( Mendilim Kekik Kokuyor) önümüzdeki yıl tamamlanacak. “Duduya” ve “Yağmur Gelin” ondan sonra. Daha sonrası için üzerinde çalıştığım 3 konu daha var. Hepsi Anadolu’daki kırılma anlarını farklı yörelerden ele alarak konu ediniyor. İsmini şimdilik paylaşmak istemediğim 2 projenin omurgası Anadolu olsa da hikayenin çoğu yurt dışında geçiyor.”


Sinema dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldığı ödül töreninde Murat Dalkılıç, mini konser verdi.


Program kapsamında ayrıca "İlk Film" ödülünü alan "Suç Unsuru" adlı yapım izlendi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir