23 Mart 2016 00:19

300 Spartalı sinemayı nasıl değiştirdi?

Vizyona girmesinin ardından geçen 9 yılın sonunda 300 Spartalı'nın sektörel anlamda nasıl bir etki yarattığına bir göz atalım…

Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin vizyona girmesine şunun şurasında günler kalmışken, yönetmen Zack Snyder'ın 2007 yılında çektiği ve Türkiye'de 300 Spartalı adıyla vizyona giren filminin özellikle 2000'li yıllar sonrası sinemasında neleri değişirdiğine dönüp bir bakmak gerek.



300 Spartalı, Zack Snyder'ın çektiği ilk uzun metrajlı film olmasa da yönetmeni özellikle çizgi roman dünyasında bir marka haline getiren film olma özelliğini taşıyor.



Snyder'ın neredeyse tamamını kapalı bir film stüdyosunda, yeşil perde teknolojisini kullanarak çektiği ve 2007 yılının Mart ayında vizyona giren 65 milyon dolar bütçeli bu yapımın, elde ettiği 450 milyon dolarlık gişe gelirinin dışında bugün sinema sektöründe yaşanmakta olan pek çok değişikliğin tetikleyicisi olduğunu söylemek mümkün.

İsterseniz gelin, aradan geçen 9 yılın ardından 300 Spartalı'nın sektörel anlamda nasıl bir etki yarattığına bir göz atalım…



'Virtual Studios' ile tanışın
Zack Snyder'ın, 300 Spartalı filmin hikayesinin geçtiği gerçek mekanlara benzer yerler bulmaya hiç çabalamadan, filmini sadece Kanada'nın Montreal şehrinde yer alan bir stüdyoya kapatarak çekmeye çalışmış olmasını gerçekçilikten çok uzak ve hatta prodüksiyon açısından kolaycı bulanlarınız vardır, elbette. Fakat durum göründüğü kadar basit değil! Snyder ve bugün hala her projesinde beraber çalıştığı görüntü yönetmeni Larry Fong, böylesine görsel bir estetik tercihi bir kolaycılıktan ziyade filmin kaynak metni olan Frank Miller'ın grafik romanındaki görsel dokuya olabildiğince yakın durmak için seçtiler. Böylelikle bütün bir filmi yeşil ve mavi ekranda çekerek filmin arka plan dokusunu ve çerçevenin tamamını sonradan istedikleri gibi renklendirebildiler.

300 Spartalı'nın yapımını üstlenen şirketin adının Virtual Studios yani Türkçe adıyla sanal stüdyo olması kaderin bir oyunu mudur bilinmez ama 300 Spartalı gibi tarihsel ve epik bir filmin tamamının tek bir kapalı film stüdyosunda çekilmiş olması fazlasıyla yenilikçi ve tazeydi. 300 Spartalı, tamamı bir film stüdyosunda çekilip arka planı sonradan bilgisayar ortamında oluşturulan ilk film olmasa da (burada Sky Captain and the World of Tomorrow'u hatırlamak gerek) o güne dek böylesine bir teknolojiyi kullanıp hafızalara kazınan tek filmdi.



Zamanının ötesinde bir oyuncu kadrosu
300 Spartalı'yı hatırladığınızda aklınıza üzerleri çıplak, kaslı ve yakışıklı adamların film boyunca bağırıp çağrışması geliyor olabilir fakat filmin, o gün için o kadar başarılı sayılmasa da bugün dönüp bakıldığında, inanılmaz bir oyuncu kadrosunu biz izleyicilere takdim ettiğini de kabul etmek gerek. Başrolde yer alan Gerard Butler'ı adeta bir aksiyon sineması yıldızına çeviren 300 Spartalı'nın yan rollerinde; bugün kuşağının en iyi erkek oyuncularından biri olarak anılan Michael Fassbender'ın ya da Game of Thrones dizisiyle kariyerinin zirvesine tırmanan Lena Headey'nin yer aldığını göz önüne aldığımızda Snyder'ın filminin zamanının çok ötesinde bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdiğini ve hatta belki bahsi geçen oyuncuların önünü açtığını söyleyebiliriz.



Video oyunu estetiğinin çizgi romanla buluşması
Zack Snyder'ın 300 Spartalı'sı vizyona girdiği tarihte dünyanın pek çok ülkesinde kalem oynatan eleştirmenler tarafından beyaz perdede izlediğimiz dev bir video oyunu olarak tarif edilmiş ve sinemasal anlamda değersiz bulunmuştu. Günün sonunda eleştirmenler filmin sinemasal değeri konusunda haklı olsalar da karşılarındaki filmin taşıdığı video oyunu estetiğinin popüler kültürün yeni yönelimleri açısından ne denli devrimsel bir dalga yaratacağı konusunda meseleyi biraz fazla küçümsemişlerdi. Zira o tarihten sonra video oyunu sektörü sinemayla büyük bir dirsek teması içerisinde çalışmaya başladı ve ortaya 2013 tarihli Beyond: Two Souls gibi film mi yoksa oyun mu hiçbir zaman tam ayırt edemeyeceğimiz melez çalışmalar çıkmaya başladı.

Bu da yeterli değilmiş gibi özellikle 2007 yılından sonra 300 Spartalı'nın sinemada başlattığı yetişkinler için çizgi roman akımının ardından beyaz perdede adeta bir çizgi roman uyarlaması devri hüküm sürmeye başladı. Marvel Sinemasal evreninden Kick-Ass, Wanted ya da Watchmen gibi alternatif uyarlamalara varıncaya dek koca bir çizgi roman külliyatı beyaz perdeye taşınmaya başladı.



Yeni Amerikan politikasının vücüt bulmuş hali
300 Spartalı'nın ilk gösterimlerinin yapıldığı Berlin Uluslararası Film Festivali'nde politik duruşu yüzünden sıkça eleştirilen filminin apolitik bir yerde durduğunu ve anlatısında herhangi bir politik alt metne yer vermediğini söyleyen Zack Snyder'ın aksine 300 Spartalı'nın oldukça baskın bir politik propagandanın vücüt bulmuş hali olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Deforme olmuşların ve zayıfların hayatta kalmasına izin verilmeyen, sadece kaya gibi sağlam ve tek tip beyaz adamların toplumun refahı için savaşma cesaretini taşıdığı ve koyu tenlilerin düşman olarak gösterildiği bir film ne kadar apolitik olabilir ki zaten?

Snyder'ın açıklamalarını bir kenara koyarsak 300 Spartalı'nın açık bir biçimde George W. Bush iktidarını ve o iktidarın beraberinde getirdiği militarist düzeni temsil eden bir film olduğunu söylemek mümkün. İşte tam da bu son derece açık militarist ve büyük oranda ırkçı tutumun Hollywood'un o güne dek böylesine ana akım bir filmde hiç karşılaşmadığı kadar doğrudan ve baskın olduğunu söylebiliriz. Beyaz adam yakışıklıdır, evinin reisidir ve dünyanın öbür ucundan gelen tuhaf adamlara asla geçit vermez. Esir almaz, acımaz ve kimseyi sağ bırakmaz. Bir filme Amerikan ordusu sponsor olsa ancak bu kadar olurdu herhalde. 300 Spartalı'dan sonra Hollywood'un bir daha niye alt metne, örtük anlatıya filan ihtiyacı olsun ki?

BURAK KAPLAN
Kaynak: thrillist.com

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir