29 Aralık 2005 15:51

32 Yıldır Böylesi Görülmedi

Oscar yolunda 311 film

Amerikan Film Akademisi 2005 yılında film sayısında 2004'e kıyasla %16.5 artış olduğunu ve bu yıl En İyi Film dalında yarışmaya aday 311 film bulunduğunu açıkladı.Uzun metrajlı filmlerin Oscar yarışına dahil olabilmesi bir dizi kural var. İlki, filmlerin 1 Ocak-31 Aralık 2005 tarihleri arasında, en azından Los Angeles bölgesinde bir sinemada vizyona girmiş olması ve gösterimlerin ücretli yapılması.En az yedi gün vizyonda kalmış olması, 35 ya da 70 mm veya kalitesi yüksek dijital kopyalarının sinemalarda gösterilmiş olması da zorunluluklar arasında. Süresi 40 dakikanın altına düşmeyen filmler bu şartları da sağlayabilmişse, Oscar yarışına katılabilmek için yapımcıların filmin bir kopyasını 1 Aralık'tan önce Akademiye ulaştırmış olması gerekliydi.2005'te tüm bu koşulları 32 yıldan beri ilk defa 300'den fazla film, tam tamına 311 film yerine getirebilmiş. Akademi adına açıklama yapan Howard Loberfeld, film listesinin bugün üyelere gönderileceğini bildirdi. Üyelerin oylaması bittikten sonra 78. Oscar Ödülleri'nde En İyi Film olabilmek için yarışacak adaylar, tüm diğer kategorilerle birlikte 31 Ocak'ta açıklanacak.
Yorumlar
  • Bol film olması rekabeti arttıracak tır ve muhtemelen bol süprizli geçecektir

  • bol filmli bir oscar yarışı gayet iyi.doğrusunu söylemek gerekirse oscarın her senesi çok güzel geçiyor.benim favorim brokeback mountain.

  • Son derece iyi bir haber bende bu sene film azlığından şikayet ediyordum herneyse akademi en iyi film kategorisine gösterdiği cabayı birde teknik dallarda gösterse cok iyi olacak...

  • her şeyde her yıl artış olduğuna göre film yapımlarında da her geçen yıl artış olması çok doğal.böylece en iyisi kendini daha çabuk ortaya çıkartır.

  • Bu sene öss yüzünden sinemayı iice saldım.Arada sırada bi iki film isliorm.İşalla 311 filmden bi iki tane bnm islediim filmlere isabet eder de zevkli bi oscar töreni islerim :D

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir