4 Nisan 2015 11:25

34. İstanbul Film Festivali başladı

34. İstanbul Film Festivali, sanat dünyasından ünlü isimlerin katıldığı açılış töreniyle başladı.

İstanbul Film festivalinin Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda dün gece gerçekleşen açılış töreninde "Sinema Onur Ödülleri" sahiplerini buldu.

Onur ödüllerinin ilki, 62 yıllık kariyerinde 395 senaryoyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Yeşilçam'ın başarılı yönetmeni Safa Önal'a verildi.

Önal, törende yaptığı konuşmada, bugüne kadar aldığı ödüllerin kendisini her zaman mutlu ettiğini belirterek, "Bu ödül, şu anda aldığım son ödül. Bundan sonrasını bilmiyorum ama ilk gözağrısı gibi bu benim son gözağrımdır ve kalbimin üstündedir" dedi.

Emekli maaşı olmadığına dikkati çeken Önal, bazı televizyon kanallarında günde 6-8 kez filmlerinin gösterildiğini, bu konuda 12 yıldır süren ve sonuna kadar sürdüreceği bir davası olduğunu kaydetti.

Safa Önal'a ödülünü veren Türkan Şoray da kariyerinin en güzel filmlerini Önal'la yaptığını ifade ederek, başarılı yönetmene teşekkür etti.

Anadolu Rock müziğinin yaratıcılarından olan ve Türk filmlerinin unutulmaz müziklerinde imzası bulunan Cahit Berkay, onur ödülüne layık görülen ikinci isim oldu.

Ödülünü Şebnem Ferah'ın elinden alan ve unutulmaz eserlerinden bazılarını yorumlayan Berkay, sinemaya müzik yapmaya tesadüfen başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Sinemaya 1974'te Atıf Yılmaz'ın Deli Yusuf isimli filmiyle başladım. O günlerden bu günlere geliyoruz. Sinema bence biraz tutku. Sinemaya tutkusu olmayan bu sektörde çok uzun süre kalmaz. Kaçar gider. Ama o delilerden biri de benim. Hala sinemanın içindeyim. Yapabildiğim kadar müzik yapacağım."

Gecenin üçüncü onur ödülü, yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz'e verildi. Ödülünü, son dönemin başarılı yönetmenlerinden Çağan Irmak'tan alan Atadeniz, ödülünü genç bir sinemacının elinden aldığı için mutlu olduğunu söyleyerek, çaresizlikler içinde sinemayı bugünlere getirdiklerinin altını çizdi.

Ödülü sunan Irmak ise sinemayı tanımlayan birçok kavram olduğunu vurgulayarak, "Sinema bazen iyi yürekli adamların kötü adamlara attığı bir yumruktur. O yumruğun sahiplerinden biri var şu an karşımızda. Sinemanın tüm olanaksız zamanlarında, hayal gücünü asla düşürmeyen, hep daha fazlasını isteyen, bence bir devrimci" ifadelerini kullandı.

Gecede Hale Soygazi'nin elinden onur ödülünü alan Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Süleyman Turan da sinemaya başlayalı 52 yıl olduğunu aktararak, "Aktörlük mahcup adamın intikamıdır diyoruz ya; hala alacak intikam kaldı mı ya da zaman kaldı mı bilmiyorum ama ciddi anlamda çok mutluyum" dedi.

Onur ödülünü Selçuk Yöntem'den alan başarılı sanatçı Nebahat Çehre ise ödülünü sinema emekçileriyle paylaşmak istediğini söyledi.

Festival, 19 Nisan'da sona erecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir