8 Mart 2016 12:23

35 yaşındaki Arnold nasıl yaratıldı?

Arnold Schwarzenegger, son Terminator filmi için 30 yaş gençleşti…

Yönetmenliğini popüler televizyon dizisi Game of Thrones'un yönetmeni Alan Taylor'un üstlendiği ve geçtiğimiz yaz vizyona giren son Terminator filmi Terminator: Genisys'de ünlü aktör Arnold Schwarzenneger'in canlandırdığı T-800 isimli karakterin, 1984 yılındaki gençlik haliyle karşılaştığı ve hatta onunla kavga ettiği bir sahne yer alıyordu.1984'ün T-800'üyle 2015 yılının saçları kırlaşmış T-800'ünün kavga ettiği bu sahne, vizyona girdiği sırada izleyiciler tarafından da çok beğenilmiş ve iki farklı zaman dilimindeki Arnold'u beyaz perdede son derece gerçekçi bir şekilde karşı karşıya getirmeyi başardığı için takdir edilmişti.

Böylesine zor bir sahneyi yaratmak için ne gibi işlemlerin uygulandığı ve 30 yaş gençleştirilmiş Arnold'u perdede kanlı canlı yaratabilmek için hangi aşamalardan geçildiği uzun süredir merak ediliyordu.

İşte size, Arnold Schwarzenegger'i beyaz perdede yeniden genç göstermeyi başaran yapım sürecinin ayrıntıları…1. Adım: Benzer bir dublör bulmak
Arnold Scwarzenegger'in gençlik halinin bilgisayar ortamında yeniden yaratılabilmesi ve hareketlerinin referans alınarak görsel efektler sayesinde 1984 yılındaki T-800'ün oluşturulabilmesi için ünlü oyuncunun o zamanlardaki vücut tipine ve boyutlarına uygun bir dublör bulunması gerekiyordu. Filmin yapımcıları aradıkları ismi kısa bir sürede Avustralya'dan buldular. 27 yaşındaki vücüt geliştirmeci Brett Azar, filmin çekimleri sırasında Arnold'un karşısına geçti ve tıpkı onun gibi hareket ederek meşhur kavga sahnesinin çekimlerinde yer aldı.2. Adım: Yüzün dijital ortamda yaratılması
Arnold'un 80'li yıllardaki yüz ifadelerinin bire bir olarak yaratılması ve dublörün yüzüne yerleştirilebilmesi için Arnold'un 80'lerde çektiği pek çok filmden yüzlerce sahne kesilerek bilgisayar ortamında tarandı ve ünlü oyuncunun çeşitli yüz ifadelerinin yer aldığı dijital bir kütüphane oluşturuldu. Bu sayede filmin görsel efekt ekibi, filmde yer almasını istedikleri yüz ifadesini, taradıkları eski görüntülerden çekip revize ederek kullanabilme imkanına erişmiş oldular.3. Adım: Mükemmel vücüt dilini tutturmak
Arnold Schwarzenegger'in 80'li yıllardaki eşsiz vücüt yapısını kusursuz ve inandırıcı bir biçimde yeniden tasarlayabilmek için ünlü oyuncunun 1977 yılında yer aldığı ve vücüdunu detaylı bir biçimde sergilediği Pumping Iron isimli bir belgeseli kullanan görsel efekt ekibi, o filmden referans aldıkları vücüt imajlarını dublör Brett Azar'ın vücüduna kopyaladılar.

Tüm bu işlemlerin sonunda da 2015 yılında, karşımıza tıpkı 30 yıl önceki kadar genç ve yapılı bir Arnold Scwarzenegger çıkmış oldu.

BURAK KAPLAN

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir