11 Temmuz 2007 11:15

4 Ay Üç Hafta 2 Gün

Cannes ödüllü yapım, eğitim filmi kapsamında müfredata alındı!

Romanyalı sinemacı Cristian Mungiu'nun yönettiği 4 Months, 3 Weeks and 2 Days, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünün sahibi oldu.Kürtajın yasak olduğu komünist yönetimin son döneminde, bir öğrencinin hamile kalmasını ve yasa dışı yollarla kürtaj yaptırmaya karar vermesini anlatan yapım Fransa'da okullarda gösterilecek.Cannes'da ödül alan yapım, bu önemli ödülün ardından Ulusal Eğitim Ödülü'ne de layık görüldü. Söz konusu ödülü alan yapımlar "eğitim filmi" kapsamında okullarda 15-18 yaş arası öğrencilere gösteriliyor.Yetkililer filmin önce sert olduğuna karar vererek okullarda gösterilmesini sakıncalı buldu fakat ödülü veren kurum filmin eğitici yönüne vurgu yaparak gösterilmesini savundu.
Yorumlar
  • Küçük bütçelerle çekilmiş başarılı filmler kategorisine bir katkı da C. Mungiu'den gelmiş. 80'lerin sonlarının Romanyasının özelinde başarılı bir dönem-politik eleştirisi olarak değerlendirilebilecek bir film. Kürtajın yasa dışı kabul edildiği dönemde bir kürtaj hikayesini anlatan "4 ay 3 hafta ve 2 gün", her yasağın kendi çıkış noktalarını nasıl yarattığını, bu durumlarda insanların birbirlerine güvenmekten başka çıkış noktaları kalmadığını gösterirken güçlünün, "güçlü" olduğunun farkında olduğu sürece zayıfı ezebildiğinin altını çiziyor. Baskı rejimlerinin yarattığı sıkıntıların gölgesinde hamileliğinin nerdeyse ortalarına gelmiş, sebeplerini bize yansıtmasa da bu bebekten "kurtulması" gerektiğine bizim de inandığımız bir genç kızın ve arkadaşının (ki muhteşem bir oyunculuk) yaşadığı bunalım, doğrudan toplumsal bunalımlara göndermeler yapıyor.filmin konusu olan hamileliğin zamanından kahramanın kendisinin bile emin olmamasına rağmen, filmin adına çok net bir tarih veren c.Mungiu, adeta bir geri sayımla izleyiciye filmin havasını daha en baştan vermiş oluyor. evet karamsar, evet görsel bir şölen yok, evet yer yer devam edemeyeceğim hissiyatı verse de; baskı, yasak, bunalımın eşlik ettiği bir eli gerçekçilikte, bir eli kara mizahta olan film, başucunda bir Cannnes bir de Ulusal Eğitim Ödülü'nü tutmakta.

  • Cannes'daki başarısı ile ilgi çeken bir yapım,ayrıca eğitici oılduğuda söyleniyor...

  • Küretaj hakkı her kadının hakkı olmalıdır. Nasıl ki bu dünyaya bir can getirme hakkı varsa, kontrolsüz gebeliklerde getirmeme hakkı da olmalıdır. Bu filmi izlemedim ama meraklandım. Okullarda ders diye okutulacaksa "bakın küretaj yaptırmayın, cıs olur sonra" manası mı çıkmaktadır filmde?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir