4 Şubat 2011 01:00

40 milyon uçtu!

Bakanlık ödenekli filmler hayal oldu...

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Türk sinemasına destek amacıyla dağıtılan ödeneklerle ilgili araştırmada 40 milyonluk yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı. Destek alınan paralarla çekildiği ileri sürülen çok sayıda filmin, vizyona bile girmeden “Zarar etti” denilerek ödemelerin yapılmadığı tespit edildi.

2005’ten beri geri ödemeli destek alanlardan sadece ‘Babam ve Oğlum’ ile 3 filmin ödeme yaptığı belirlenirken, 2010 yılı itibarıyla 5 yılda 199 film ‘zarar etti’ gösterildi ve ödeme yapılmadı. Film şirketlerinin yüksek miktar harcama faturası kestiği de ileri sürüldü.

Araştırma, bir ihbar ve suç duyurusu üzerine yapıldı. İncelemelerde Ankara Sinema Derneği’ne 5 kalemde verilen 995 bin TL, Türsak’a 5 ayrı ödemeyle yapılan 1 milyon 20 bin TL, Pinema Filmcilik ve Sinemacılık Ticaret Ltd. Şti.’ye verilen 290 bin TL, Kaplan Film’in ‘Bal’ isimli filmi için “Yabancı dilde Oscar ödülüne katılım” için verilen 250 bin TL gibi harcamaların mercek altına alındığı öğrenildi.

2005’te ‘Doğrudan Geri Ödemeli Destek Alan Projeler’den ‘Saklı Yüzler’ için icra işlemi başlatılırken, ‘Dondurmam Gaymak’, ‘Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü’ gibi 8 film içinse Mart 2008 ve Temmuz 2009 arasında “Bakan oluru ile geri ödemesize dönüştü” notu düşülmüş.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir