28 Eylül 2011 00:00

70 bin kişi ücretsiz film izledi

Adana'da 17- 25 Eylül tarihleri arasında 18’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde yaklaşık 70 bin kişi ücretsiz film izledi.

Geçen yıl 55 bin 150 kişiyi sinemayla buluşturan festivalde, bu yıl 9 gün boyunca 9 salonda 238 film, 714 kez beyaz perdeye yansıtıldı ve bir öncekine göre 15 binden fazla izleyiciyi çekmeyi başardı.

Adanalı sinemaseverler, ücretsiz film izlemenin keyfini yaşarken, ünlü yönetmen ve oyuncularla da tanışma fırsatı buldu. Önceki festivallerde daha önce hiç sinemaya gitmeyen öğrencileri, sinemayla buluşturma amacıyla başlatılan ’Okullar Sinemada, Sinema Okullarda’ etkinliği bu yıl okulların geç açılması nedeniyle ’Sinema Okullarda’ adıyla yürütüldü. Bu proje kapsamında 15 okulda 15 bin öğrenci film izledi.

Ayrıca kentte yeniden canlandırılmaya çalışılan ’yazlık sinema’ geleneğine uygun olarak Optimum Alışveriş Merkezi ile Çukurova Üniversitesi Amfi Tiyatrosu’nda da filmler gösterildi. Adana Kültür Sanat Merkezi’nde de görme ve işitme engellilere yönelik 12 filmden oluşan, ’Uluslararası Engelsiz Film Festivali Seçkisi’ gösterimi yapıldı.

SİNEMACILAR HALKLA BULUŞTU
Festivalde dünya sineması seçkisi, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sergiler ve paneller gerçekleştirildi. Festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda toplam 964 bin lira para ödülü dağıtıldı. ’Adanalı Sanatçılar Gecesi’nin de yapıldığı festivale katılan sanatçılar, gelenekselleşen ’Sevgi Korteji’nde halkı selamladı. Türkiye’nin en kapsamlı sinema ve fotoğraf kitapları arşivinin yer aldığı, Türk sinemasının önemli afiş, arşiv, kamera ve materyallerinin sergilendiği Adana Sinema Müzesi de festival kapsamında açıldı. Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın 64’üncü Cannes Film Festivali’nde ’Büyük Jüri Ödülü’ kazanan ’Bir Zamanlar Anadolu’da’ ile yönetmen Ali Özgentürk’ün ’Beni Sev’ ve ’Görünmeyen’ filmlerinin de galası Adana’da yapıldı. Geleneksel ’Yaşam Boyu Onur Ödülleri’, yönetmen Ali Özgentürk ile sinema sanatçıları Kadir İnanır ve Nebahat Çehre’ye verildi. Festival bünyesinde, ’Uluslararası Altın Koza Sinema Kongresi’ de yapıldı.

Festival kapsamında Adana’nın 5 merkez ilçesinde, ünlü sanatçılar halk konserleri de verdi. Festivalin ’Onur Ödülleri Gecesi’nde Mazhar Fuat Özkan Grubu, Çukurova’da Haluk Levent, Sarıçam’da Kubat, Seyhan’da Funda Arar, Yüreğir’de Alişan, Karaisalı’da Mustafa Keser ve ’Büyük Ödül Töreni’nde Leman Sam sevilen şarkılarını seslendirdi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir