21 Şubat 2015 13:05

87. Oscar Ödülleri 22 Şubat'ta sahiplerini buluyor

87. Oscar ödüllleri 22 Şubat Pazar gecesi Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerini bulacak. Oscar ödülleri 225 ülke ve bölgeden canlı yayınlanacak. 87. Oscar Ödülleri'nin sunuculuğunu ise Neil Patrick Harris yapacak.

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen Oscar Ödülleri 22 Şubat gecesi sahiplerini bulacak. Oscar Ödüllerinde en iyi film dalında Keskin Nişancı, Birdman, Çocukluk, Özgürlük Yürüyüşü, Büyük Budapeşte Oteli, The Imitation Game: Enigma, Her Şeyin Teorisi ve Whiplash yarışacak. Oscar törenine katılacağını teyit eden yıldızlar arasında Ben Affleck, Cate Blanchett, Jessica Chastain, Jennifer Aniston, Marion Cotillard, Benedict Cumberbatch, Viola Davis, Chiwetel Ejiofor, Chris Evans, Kevin Hart, Josh Hutcherson, Scarlett Johansson, Dakota Johnson, Jennifer Lopez, Jared Leto, Shirley MacLaine, Matthew McConaughey, Sienna Miller, Eddie Murphy, Chris Pine, Chris Pratt, Margot Robbie, Octavia Spencer, Meryl Streep, Miles Teller, John Travolta, Kerry Washington, Naomi Watts, Oprah Winfrey ve Reese Witherspoon yer alıyor.


OSCAR İLE İLGİLİ TÜM HABERLER İÇİN TIKLAYIN


"Selma" filminde Martin Luther King'i oynayan David Oyelowo'nun Oscar ödülüne aday gösterilmemesi, tepkilere neden olurken Oscar Ödülleri'ni dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin üyelerinin yüzde 94'ünün beyazlardan oluşması tepkilerin ırkçılık üzerine yoğunlaşmasına yol açtı. Merkezi Harlem'de bulunan Ulusal Eylem Ağı'nın (NAN) Kurucusu ve Başkanı Al Sharpton, tepkisini "Bu, kabul edilemez" diyerek dile getirdi.


En İyi Film Dalında


Keskin Nişancı
Birdman
Çocukluk
Büyük Budapeşte Oteli
The Imitation Game: Enigma
Özgürlük Yürüyüşü
Her Şeyin Teorisi
Whiplash


En İyi Yönetmen


Alejandro Gonzalez Innaritu – Birdman
Richard Linklater – Çocukluk
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson – Büyük Budapeşte Oteli
Morten Tyldum, The Imitation GameEn İyi Erkek Oyuncu


Steve Carell –Foxcatcher
Bradley Cooper - Keskin Nişancı
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne - Her Şeyin Teorisi


En İyi Kadın Oyuncu


Marion Cotillard - İki Gün ve Bir Gece
Felicity Jones – Her Şeyin Teorisi
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Kayıp Kız
Reese Witherspoon – YabanEn İyi Özgün Senaryo


Birdman (veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi )
Çocukluk (Boyhood)
Foxcatcher
Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)
Gece Vurgunu


En İyi Uyarlama Senaryo


Keskin Nişancı
The Imitation Game
Inherent Vice
Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)
Whiplash


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu


Patricia Arquette – Çocukluk
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Sihirli Orman
Laura Dern– Yaban


En İyi Yardımcı Erkek OyuncuRobert Duvall – Yargıç
Ethan Hawke – Çocukluk
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – WhiplashEn İyi Kurgu


Keskin Nişancı
Çocukluk
Büyük Budapeşte Oteli
The Imitation Game
Whiplash

En İyi SoundtrackBüyük Budapeşte Oteli
The Imitation Game
Yıldızlararası
Mr. Turner
Her Şeyin Teorisi


Yabancı Dilde En İyi FilmIda
Leviathan
Tangerines
Timbuktu
Wild Tales


En İyi Görüntü YönetimiEmmanuel Lubezki, Birdman (veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi )
Robert Yeoman, Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)
Ryszard Lenczewski & Lukasz Zal, Ida
Dick Pope, Mr. Turner
Roger Deakins , UnbrokenEn İyi Orijinal ŞarkıLego Filmi (Everything Is Awesome)
Özgürlük Yürüyüşü (Glory)
Beyond The Lights (Grateful)
Glen Campbell: I'll Be Me (I'm Not Gonna Miss You)
Begin Again (Lost Stars)En İyi Animasyon6 Süper Kahraman
Hayat Kitabı
Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2
The Tale of Princess KaguyaEn İyi Görsel Efekt

Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past
Oscar (Akademi) Ödülleri

Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, dünyada en bilinen film ödülüdür. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929'da Los Angeles'da verilmeye başlandı. Törenler yılda bir kez ve çoğunlukla Şubat ayında yapılır. Akademi ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilir. 2007'den itibaren oy verecek 5830 üyeye sahiptir. 1311 üye sayısı ile oyuncular bu üyelerin yaklaşık %22'lik bir kısmını oluştururlar. 82. Akademi Ödülleri töreni, 7 Mart 2010'da, 83. Akademi Ödülleri töreni 27 Şubat 2011'de, 84. Akademi Ödülleri töreni ise 26 Şubat 2012'de Hollywood Kodak Tiyatrosu'nda yapıldı. 85. Akademi Ödülleri ödül töreni ise, 24 Şubat 2013'te Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda yapıldı.Oscar ismi ve heykelcik


Ödülün orijinal ismi Academy Award of Merit idi. Ödüle neden Oscar dendiğini tam bilinmemekle birlikte hakkında pek çok söylenti vardır. Bir söylentiye göre Bette Davis'in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucunda,[1] başka bir söylentiye göre ise Akademi'nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kaldı. Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmamıştır.

Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil eder.[2] George Stanley heykeli son haline getirdi. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır. Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabilirler.Akademi üyeliği


Bütün üyeler akademiye katılmak üzere öncelikle bir davet alırlar. Üyelik Board of Governors tarafından verilir. Üyelik icin sinema alanında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellikle bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için bir davetle sonuçlanmasına rağmen, üyelik otomatik değildir.

Yeni üyelik teklifleri yıldan yıla düşünülür. Akademi, 2007 itibariyle oy verecek 5830 üyeye sahiptir. Akademi üyeliği, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil etmek için 15 dala bölünmüştür. Bunlar; oyuncular, yönetmenler, sinematograflar, sanat yonetmenleri, film editorleri, müzik, yapımcılar, halkla iliskiler, kısa filmler ve animasyon, ses, gorsel efektler, yazarlar, belgeseller.Bir filmin Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranıyor. Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerir. Tüm üyeler En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir