2 Mayıs 2014 00:00

9. SineMardin başlıyor

Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, sinemaseverleri sinemaya doyuracak.

2006 yılında sinemasız şehrin film festivali olma iddiasıyla yola çıkan ve Mardin’e sinema kazandıran SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, dokuzuncu kez kapılarını açıyor.


Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, sıra dışı film seçkisi ve konuklarıyla bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak.

Festivalin sanatsal içeriği festival başkanı Helün Fırat ve program yönetmeni Zihni Tümer tarafından hazırlanıyor. Daha önce Bahman Ghobadi, Majid Majidi gibi Ortadoğu sinemasının önemli isimlerini ağırlayan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl da komşu coğrafyasının sinemasına özel bir bölüm açacak.

Senaryo odaklı film festivali

Temel amacı, Mardin’de sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak olan SineMardin, ilk olarak gerçekleştirildiği 2006 yılından bu yana kent ölçekli model bir film festivali olarak Mardin’de sinema kültürünün ve üretiminin gelişmesini ve sinema endüstrisinin bölge coğrafyasıyla tanışmasına olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan SineMardin Film Festivali Başkanı Helün Fırat, festivalin; sürdürülebilir bir deneyim kültürünün Mardin’in sinemayla alakalı altyapısıyla harmanlanarak tanıtılmasını amaçladığını belirtti. Fırat, “Dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan SineMardin, onuncu yılına doğru giderken dopdolu bir programla Mardinli sinemaseverlerle buluşacak” şeklinde konuştu.

Ülkemizin tek senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra açacağı iki ayrı alt kategoride güldürü sineması ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini vitrinine taşıyacak. Süryani sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, genç Süryani yönetmenlerin filmlerinin yanı sıra Mardin kökenli ünlü şarkıcı/aktris Feyruz’un filmografisine yer verecek.


Film yapım ve film analiz atölyeleriyle genç sinemacılarla buluşacak olan SineMardin, Mithat Alam Film Merkezi iş birlikteliğiyle kısa film gösterim ve seminer programı gerçekleştirecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir