13 Mart 2016 20:33

90 dakikadan kısa sürede aksiyona doyuran filmler

Kısa ve vurucu filmler

1. Run Lola Run: 80 dakikalık Tom Tykwer imzalı Alman yapımı bir aksiyon filmi. Oyunlu bir film olan Run Lola Run’da konu şöyle: Mani, kız arkadaşı Lola’yı arayarak 20 dakika içinde 100 bin mark getirmezse peşindeki adamların onu öldüreceğini söyler. Lola’nın bu 20 dakikayı nasıl kullandığıyla ilgili üç farklı senaryoyu gerçek zamanlı olarak izleriz. Filmde Lola ve Manni’nin gözüktüğü sahneler 35mm çekilmiş olmasına karşılık onların gözükmediği sahneler video kamerayla çekilmiş. Son derece hızlı ve enerjik olan filmde kısa planlar, çarpık kadrajlar, farklı görüntü formatları, farklı görsel efektler, “slow-motion” tekniği, ne ararsanız kullanılmış.

2. Commando: 90 dakikalık film Mark L. Lester yönetmenliğinde çekilmiş. Arnold Schwarzenegger’e doyacağınız bir film. Hem en ölümcül aksiyon sahneleriyle, hem de mizahi yönüyle. Emekli olmuş özel tim komandosunun kızı kaçırılmıştır. Komando’nun kızını bulmak ve sürgüne gönderilmiş diktatörün elinden kurtarmak için çok az zamanı vardır. Scwarzenegger bu filmde tam 81 kişiyi öldürmüş.


3. Shoot Em’ Up: 86 dakikalık bu filmin yönetmeni Michael Davis. 2007 yapımı filmde aksiyon, kara mizah ve macera bir arada. Bir filmde ne oranda şiddet ve abartıyı kabul edebileceğinizi kendinize sorduktan sonra izleyip izlemeyeceğinize karar vermeniz gereken bir aksiyon olduğunu söylemeliyiz. Clive Owen ve Monica Belluci başrollerde. Geçmişi orduda geçmiş Mr. Smith bir gece hamile bir kadının peşinde silahlı adamlar olduğuna şahit olur ve kendisini bir çatışmanın içinde bulur.

4. [Rec] : 75 dakikalık bu film aslında aksiyon-gerilim öğeleri taşıyor. İspanyol yapımı filmin yönetmeni Jaume Balagueró. TV için çekim yapan genç bir muhabir ihbar gelen bir apartmana gider. Apartmanda garip sesler ve olaylar olmaktadır. Çığlıkların devam etmesi ve elektriklerin gitmesi üzerine korkunç saatler başlar. Bu kısalıkta bir filmde, sadece çekim yapan tek kameranın gözünden her şeyi görüyoruz, bu da gerilimin artmasına neden oluyor.

5. The Way Of The Dragon : 90 dakikalık Bruce Lee filmi. Roma'da lüks bir lokanta işleten arkadaşını mafyaya haraç vermekten kurtarmak için İtalya'ya gelen Hong Kong'lu bir gencin hikâyesini anlatan filmde Chuck Norris de var. Film, Lee’nin yönetmen koltuğuna da oturduğu bir yapım. 90 dakikada aksiyona doyuyoruz.


6. Cyborg : 86 dakikalık film, 1989’da Albert Pyun tarafından çekilmiş. Dünyada kopan kıyamet sonrası insanlar açık çekmektedir ve salgın bir hastalığın pençesine düşmüşlerdir. Bu durumdan dünyanın kurtulmasının tek bir yolu vardır o da Pearl Prophet isimli bir robotun beynindedir fakat o da Fender ismindeki zalim birisinin tutsağıdır. Filmde Jean-Claude Van Damme’ı keyifle izliyoruz.


7. Django : 90 dakikalık film bir spagetti western. Başarılo yönetmen Sergio Corbucci’nin filminin konusu şöyle: Amerikan kara kuvvetleri komutanlığı ve Meksikalı devrimci kuvvetleri yüzünden yaşanılmaz hale gelen bir kasabadaki kulüpte çalışan Maria öldürülmek istenmektedir. Ancak müthiş bir silahşör olan Django'nun Maria'yı korumasına alması ile herşey değişir. Altın, silah ve kadın üçgeninde eski dostu General Rodriguez'in devrimci Meksika çetesi ile mücadeleye girmek zorunda kalacak olan Django'nun müthiş silah yeteneğinin otomatik taramalı silaha sahip olması da onun en büyük avantajı olacaktır. Film Tarantino’nun Zincirsiz filmine ilham olmuştur.

MELİS ZARARSIZ


Yorumlar
  • Eski filmler bence şuan ki filmlerden daha gerçekçi ve daha güzeldi.. şimdiki filmler gerçekçilikten uzaklaştı.. aksiyon, bilim kurgu filmleri genelde efektli ve animasyon tarzında.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir