29 Mart 2012 00:00

Açlık Oyunları'na aile sansürü

Geçtiğimiz hafta gösterime giren 'Açlık Oyunları'ndaki öldürme sahnelerinden rahatsız olan bazı aileler, filmin mevcut olan 12 yaş sınırının 15'e yükseltilmesini istediler.

Suzanne Collins'in kaleme aldığı Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş adlı kitaplardan oluşan üçlemenin ilki olan ve aynı adla beyazperye uyarlanan Açlık Oyunları, şiddet içeren sahneleri nedeniyle önce İngiltere'deki sansür kurulunun ardında da ebeveynlerin sansürüne takıldı.

Türkiye'de de geçtiğimiz hafta de vizyona giren filmdeki öldürme sahnelerinden rahatsız olan bazı aileler, filmin mevcut olan 12 yaş sınırının 15'e yükseltilmesini istediler.


YASAKLI FİLMLERFilmde kamerayı sallayarak seyircilerin şiddet içeren sahnelere direkt olarak maruz kalmaları önlenmeye çalışılmış.

İngiltere'de filmin yetişkin olmadan izleme yaşı 12 olarak belirlenmiş ve "şiddet içeren sahneler" in olduğu belirtilmiş.


British Board of Film Classification (İngiltere Film Sınıflandırma Kurulu), önce yetişkin olmadan filmi izleme yaşını 15 olarak düşündüklerini ama daha sonra filmden bazı sahneleri çıkararak yaş sınırını düşürdüklerini söylüyor.BU FİLMLERİ İZLEMEK YÜREK İSTERAynı adla kitaptan beyazperdeye uyarlanan filmde, her yıl yapılan Açlık Oyunu'na her bölgeden 12 - 18 yaş arası çocukların gönderiliyor. Televizyondan canlı izlenen ölümüne kavgaya annesi ve kızkardeşi ile yaşayan 16 yaşındaki Katniis Everdeen, kızkardeşini korumak için onun yerine katılır ve kendisini ölümüne bir mücadelenin içinde bulur.Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir