25 Eylül 2009 10:12

Adana'da Sonbahar!

Özcan Alper ilk filmi Sonbahar ile En İyi Film; İnan Temelkuran, Made in Europe ile En İyi Yönetmen ödülü aldı...

15. Altın Koza Film Festivali "Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması" sonuçları belli oldu. Bu sene Adana'da tam anlamıyla "genç" sinema yarıştı. Ağırlıklı olarak ilk filmini çeken ve farklı bir sinema yapmak üzere yola çıkan yönetmenlerin; hem biçimsel hem de tematik anlamda klasik olmayan çalışmaları adaylar arasındaydı. Diğer festival ve yarışmalarda gözden kaçan veya gölgede kalan yapımlar da öne çıkarılmış gibiydi.Kısa filmci Özcan Alper, Sonbahar ile "En İyi Film" ödülünün sahibi oldu. Ayrıca filmin başarılı Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran ve Sanat Yönetmeni Canan Çayır ile birlikte, "Yaratıcı İşbirliği Ödülü"nün de sahibi oldu. "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü", yine Sonbahar filmindeki oyunuyla Megi Kobaladze'ye verildi.Film, yıllar sonra içeriden çıkan ve ömrünün son günlerini yaşayan Yusuf'un hikayesini anlatıyor. Sessizce çekilen ve daha ilk festivalinde önemli ödüller alan filmi ve Özcan Alper'in adını önümüzdeki dönemde daha fazla duyabiliriz. "En İyi Yönetmen" ve "Yılmaz Güney Özel Ödülü" ise, yine kısa film kökenli İnan Temelkuran'ın oldu. Ayrıca, Beyazperde'de çeşitli haber ve röportajlarla yer verdiğimiz kısa film çalışması Altyazı da Akdeniz Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda "En İyi Deneysel Film" ödülü aldı.Bu sene gençlerin ve genç ruhlu sinemacıların ortaya koyduğu bağımsız sinema festivale damgasını vurdu. İşte tüm ödüller:En İyi Film Ödülü: SonbaharJüri Yılmaz Güney Özel Ödülü: Made in Europe Halk Jürisi En İyi Film Ödülü: UlakEn İyi Yönetmen Ödülü: İnan Temelkuran (Made in Europe)En İyi Senaryo Ödülü: Ümit Ünal (Ara)En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Made in Europe'un 18 oyuncusuEn İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Selen Uçer ve Ayça DamgacıEn İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Ercan Yılmaz (Nokta)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Megi Kobaladze (Sonbahar)En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Serkan Ercan (Gölge)En İyi Müzik Ödülü: Mazlum Çimen (Nokta)En İyi Kurgu Ödülü: Çiçek Kahraman (Ara)En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Selda Çiçek (Gölge)En İyi Stüdyo Ödülü: 2/35 ve Zound Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Şenay Aydın (Saklı Yüzler)Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Kaya Akkaya (Ulak)
Yorumlar
  • ayrıca sonbahar hoş bir filmdi ama önemli eksiklikleride vardı tabiki ödülsüz ayrılmaması gerekliydi ama en iyi filmde biraz fazla oldu sanki

  • altın koza sonunda düzgün ödüller verebildi.beyaz meleke ödül gitmemiş olmasına çok sevinmekle(!) beraber ara filmininde güzel senaryosuyla ve kurgusuyla hak ettiği ödülleri aldığını düşünüyorum sadece oyuncularına kusursuz bulmuştum ve onlarada ödül gitmesini isterdim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir