11 Mart 2010 12:45

Akın'dan 'UzuUn Metrajlı' Bir Film!

Fatih Akın'ın yeni filmi dört saat sürecek.

Yönetmen Fatih Akın, son filmi Soul Kitchen ile İspanya'nın Gijon Film Festivali'nin açılışını yaptı. Akın, İspanya'nın kuzeyindeki Asturias bölgesindeki Gijon kentinde düzenlenen basın toplantısında, "Kariyerimin henüz başlangıcındayım" diyerek, ciddi filmler yapmaktan sıkıldığını, farklı şeyler denemek istediğini söyledi. Akın, "60'lı yıllardaki Bertolucci veya Leone stilinde 4 saatlik uzun bir film yapacağım. Ama biraz bekleyecek çünkü dinlenmem gerek" şeklinde konuştu.Filmlerinde müziğin çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan ünlü yönetmen, şunları belirtti: "Müzik, sinemadan da eski bir sanat. Çok önemli ve hoşuma gidiyor. 12 yaşımdayken Prince'i keşfettim ve halen dinliyorum. Prince büyük bir sanatçı. Aynı zamanda Sly & the Family Stone veya 60'lı yılların klasikleri Sam Cooke, Curtis Mayfield... Bir senaryoya başlarken, ilk müziği düşünüyorum. Hangi müziği nerede koyacağımı veya kimin çalacağını."Doğum yeri olan Almanya'nın Hamburg kentine de övgüler yağdıran Akın, "Hamburg, mükemmel restoranları, diskoları ve güzel kızlarıyla Almanya'nın en güzel kenti. Berlin dünya çapında ama Hamburg alternatif bir kent" dedi.Avrupa sinemasının Hollywood ile tam olarak rekabet edememesinden yakınan Akın, "ABD endüstrisiyle aynı şartlarda rekabet edebilen bir Avrupa dağıtım ağı kurmak benim en büyük düşüm. Avrupa'da daha çok, film için bütçe ayrılırken, promosyon ve dağıtım için daha az para ayrılıyor" diye konuştu. Akın ayrıca, son yıllarda Avrupa sinemasının "kimliğini kaybetmeye başladığını" ifade etti.Akın'ın "Ciddi filmler yapan adam olmaktan sıkılmıştım. Farklı bir şey yapmaya ihtiyacım vardı, komedi istiyordum ve ilk defa filmin beni değil, benim onu kontrol edebildiğim bir film oldu" dediği "Soul Kitchen" gelecek Mart ayında İspanya'da gösterime girecek.
Yorumlar
  • genç ve yetenekli bir yönetmenin sinema tarihine adını yazdırmış yönetmenleri kendisine örnek alarak film çekmesinin nesi kötü anlamadım.ayrıca bütün yönetmenler illaki birilerini kendisine örnek ve baz alırlar,bazıları bunu açıkça söyler bazılarıysa egolarına o kadar yeniktirler ki filmleri bas bas bağırsa da onlar kimseyi örnek almadıklarını söylerler.bence burada Akın ne kadar alçakgönüllü ve sinema aşığı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.örnek aldığı yönetmenlere de saygılarını çok iyi bir film çekerek sunucaktır,hiç şüphem yok.müziğe göre senaryo yazılacağı gibi gün boyu gördüğümüz,işittiğimiz,yaptığımız her şeye göre de senaryo yazılır.hatta müziğe göre çok çok daha iyi senaryo yazılır.şarkılardan ve şarkıcılardan esinlenip çekilen yüzlerce belki de binlerce film mevcuttur.ve emin olunuz birçok filmde de müzik filmi çektikten sonra konulmaz.böyle bir lafı ilk kez duydum.aldığım onca sinema kuramları dersinde birçok bağnazca ve muhafazakarca sinema kuralı işittim ama bunu duymamıştım açıkçası.yönetmen filmi çekerken oraya koyacağı müziği çok önceden seçer çoğunlukta.hatta sahneyi çekerken o müzik beyninin içinde çalar,hatta hatta bazı yönetmenler oyuncuları müzikle bağdaştırmak için asıl çekimden önce sette kullanıcağı müziği yüksek sesle vererek prova çekimi bile yapar.en kabaca ve aklıma şu an gelen örneklerle;Scorsese,Tarantino...Beyefendinin açıklamasına bakarsak ilk etapta buiki yönetmeni hemen sinema tarihinin dışına atmış oluyoruz bile :(

  • Hiç gülüceğim yoktu akşam akşam:)Sergio Leone gibi film çekicekmiş beyefendi(4saatlik). Leonenin 4 saatlik filmi yok bir kere.En uzun filmi Bir Zamanlar Amerika o filmin yanından değil Fatih Akın; Spielberg,Cappola bile geçemez.Ayrıca müzikler film çekildikten sonra konulur.Müziğe göre film yazıyorsan vay senin haline. Ve Leone gibi film çekiceksen bir adet Morriconenen olucak. Aşağısı kurtarmaz.Lafta bende çekerim her gün bir Leone filmi. Kısacası lafla peynir ekmek gemisi yürümez.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir