14 Mayıs 2016 08:00

Aksiyon filmlerinde sürekli gördüğümüz 10 klişe

Aksiyon filmlerinin artık bu klişelerinden çok sıkıldık

Can sıkıldığında, ya da heyecan aradığımızda düşük bütçeli de olsa aksiyon filmleri tercih edilen film türleri oluyor. Ancak artık aksiyon filmlerinde görmekten sıkılınan birçok klişe oluşuverdi. Bazı insanlara hala keyif vermesi oldukça normal ancak bu klişelerin kalıplaşmadığını söyleyemeyiz.

İşte o klişelerden bazıları;
Kalabalık şehirlerdeki kovalamacalar


Aksiyon filmleri genelde ünlü ve kalabalık ülkelerde geçiyor. Nüfusu en az şehirde geçse bile mutlaka kahramanlarımız birbirlerini kovalayacakları kalabalık bir yer buluyorlar. Ancak klişe olarak genelde New York, Paris, Yeni Delhi,Hong Kong gibi kalabalık ülkelerin işlek caddeleri seçiliyor. İki tarafta birbirlerine çarparak kovalamaca yaparken kesinlikle birbirlerini kaybetmiyorlar.Tek kişiye bir türlü isabet edemeyen kurşunlar


Belki bizim Cüneyt Arkın filmlerimizde oldukça klişedir tek kişinin koca orduları alt ettiği ancak özellikle Hollywood sinemasının aksiyon filmlerinde esas adam Cüneyt Arkın'ın güncellenmiş halidir. Karşısında kaç tane adam olursa olsun adamları ya tek başına döver ya da silahlı çatışmada kurşunlar bir türlü isabet etmek bilmez. Ancak bizim elemanın attığı her kurşun muhakkak bir adamı öldürür. Matrix, John Wick, Crank gibi filmler örnek olarak gösterilebilir.
Her kim olursa olsun başrol daima dünyayı kurtarır


Buna Supermam ya da Batman diyebilirsiniz ancak aksiyon filmlerinde dünyayı kurtarmak için süper kahraman olmanıza gerek yok. İyi donanımlı bir askerseniz ve zekiyseniz dünyayı kurtarabilirsiniz. Hiç şaşmaz örneğin: Slyvester Stallone ya da Arnold Schwarzenegger'in filmleri
Mutlaka olması gereken karanlık odalar


Sürekli vurdu kırdı olacak diye bir kural yok elbette. Olayların gelişmesi adına bazı durağan yerler de oluyor. O durağan yerler de genelde karanlık odalar ve karanlık atmosferler oluyor. Eğer esas adamımız aynasızsa karanlık caddelerde muhbir konuşturma ya da sorgu odaları mutlaka göze çarpar. Onun haricinde biriyse köşe başlarında kendi imkanlarıyla birilerini sorguya çeken kahramanlarımızı karanlık kapıların ardında görebilirsiniz.
Başrol suçluysa polisden zeki, polisse suçludan zeki


Çoğu aksiyon filminin fıtratında olan bu durum da yapımların klişeleşmiş kanayan yarası durumunda. Senaryoları artık bilinen bu tür aksiyon filmlerinde esas adam mutlaka zekidir. Eğer suçluysanız polisler aptaldır ve olay yerine en son onlar gelir. Ya da çatışma anında yaralanan şişman polisler görebilirsiniz. Ancak esas adamımız aynasızsa filmin sonunda halk kahramanı bile olabilir.
Çabucak iyileşme


İman gücü müdür bilinmez aksiyon filmlerinde çabucak iyileşme ya da esas adamın vurulunca bir süre etki etmemesi gibi bir durum söz konusu. Kurşun yarası alan başrolümüz yine ayağa kalkıyor ve hiçbir şey olmamış gibi çatışmaya devam ediyor. Yaralansa bile kısa süreli bir iyileşme sürecinin ardından vücudunda karizmatik bir yarayla sahalara mutlaka geri dönüyor veyarım bıraktığı işi bitiriyor. Bu tür filmlerin en iyi örneği kuşkusuz aksiyon filmlerinin tanıdık ismi Jason Statham filmlerinde sıkça yaşanıyor.
İki kelimeyle çözülen davalar


İnsanların hayatlarına mal olan birçok olay ve dava iki kelimede özülüyor. Gerek sorgu gerekse hesaplaşma olsun bizim oturup saatlerce cümleler kurduğumuz olayları iki kelimede çözüp direkt olarak uygulamaya geçiyorlar. Karşı tarafta leb demeden leblebiyi anlıyor.
Susturucuyla vurulan adamın ses çıkarmaması


Sadece aksiyon değil belki de tüm filmlerin en büyük klişesi kuşkusuz bu durumdur. İstisnasız her filmde susturucuyla vurulan adam ses çıkarmak ister ancak ses çıkaramaz. Herkes buna susturucunun sebep olduğunu düşünür ancak susturucular silahların sesini kısmak için takılan aparatlardır insanları susturmak için değil...
İyi ve kötü adamın son sahnede hesaplaşması


Aksiyon filmlerinin olmazsa olmazı sahne. Herkes sonunda iyi adamın kötü adamı alt edeceğini bilir ancak bu sahnelere gelindiğinde sanki bilinmiyormuş gibi herkes heyecanlanır. Karşılıklı karismatik laf atışmalarının ardından iki tarafta numarasını yapar. Tabii her şey çok kolay bitmez ancak sonuçta iyi adam kazanır.
Güzel Kadınlar


Aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi kuşkusuz seçilen güzel aktrisler. Esas adamın ya da kötü adamın mutlaka yanında mutlaka güzel bir kadın bulunur. Bu arada belirtelim kötü adamın yanındaki kızımız bize çok itici gelse de oldukça seksi olanlarından seçilir. Kötü adamın eline düşen kızlarımız da genelde dünyanın en masum insanı rolünü oynar. Ancak şu bir gerçek aksiyon filmlerinin bu kadar çok izlenmesinde seçilen güzel kadınların payı oldukça büyük


SELİM GERÇEKER
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor

   Yılın iddialı komedilerinden 'Bayi Toplantısı' filminin vizyon tarihi belli oldu. Film, 21 Şubat 2020 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

  • II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway

   Pearl Harbour’dan sonra dünyanın kaderini değiştiren savaş olan Midway’i savaşta çarpışan askerlerin gözünden anlatan Midway, ABD’de vizyona girdiği ilk haftada 17.5 milyon dolar hasılatla gişenin lideri oldu. Midway, ülkemizde ise 29 Kasım’da vizyona giriyor.

  • Bu hafta 8 film vizyona girecek Bu hafta 8 film vizyona girecek

   Bu hafta 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkan yapımları arasında bir kısmı İstanbul'da geçen yeni jenerasyon Charlie'nin Melekleri; Emilia Clarke'ın başrolünde yer aldığı "Bir Şans Daha" ve ödüllü yerli film "Küçük Şeyler" yer alıyor. İyi seyirler!

  • Oscar yarışına rekor katılım Oscar yarışına rekor katılım

   En İyi Uluslararası Film Oscarı için bu yıl 93 ülkeden başvuru yapıldı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir