13 Mayıs 2003 23:41

Aktörler, Haklılar, Kazanıyorlar...

ABD'de 135 bin aktörü temsil eden iki büyük sendika, büyük film şirketleri ve televizyon kanallarıyla üç yıllık bir anlaşmaya vardı.Sendika liderleri, asıl amaçlarının "çalışan aktör sınıfı" için daha makul ücretler belirlenmesini sağlamak olduğunu söylüyor. "Çalışan aktör sınıfı" ifadesi, yılda 70 bin dolar veya daha az kazanan oyuncuları anlatıyor. Senaryo yazarları da bir greve gitmiş, ancak Mayıs ayında anlaşmaya varmışlardı. Buna rağmen senaristler, aktör grevini desteklemeye devam ettiler ve yeni projelerle ilgili çekingenliklerini sürdürdüler.Tabii olup bitenler, yapım şirketlerini yeni arayışlara sevk etti. Başta Kanada olmak üzere Meksika ve Doğu Avrupa ülkeleri gibi dış platolarda film yapmayı hem daha ucuz; hem de grev gibi sorunlardan uzak bularak bazı projeleri buralara kaydırdılar. Türkiye de alternatif platolar arasında. Filmlerin Amerika dışında çekilmesi, oyuncuları greve katılmaktan alıkoyabiliyor. Üstelik bir çok açıdan maliyet de düşüyor. Örneğin, büyük bir Hollywood yapımında bir yıldızın sadece otel masrafıyla, Türkiye'de bir film tamamlanabilir. Oysa, Christoph Lambert'ın Absolon adlı filmin çekimleri için kalacağı Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde geceleme ücreti, 50 Dolar civarında. Deyin ki 100 Dolar! Çocuk oyuncağı...
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir