19 Şubat 2006 12:33

Altın Ayı Politik Sularda

Berlin Grbavica'yı alkışlıyor

56. Berlin Film Festivali onbir günün ardından sona erdi ve Altın Ayı, Jasmila Zbanic'in Bosna-Hersek dramı Grbavica'ya gitti.Bu yıl politik filmlerin ağırlığının hissedildiği ve kara kışa rağmen oldukça büyük bir katılımın gerçekleştiği Berlin Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülü de The Road to Guantanamo ile Michael Winterbottom'la Mat Whitecross'un oldu.Danimarkalı yönetmen Pernille Fischer'in bir kadınla transseksüel kapı komşusu arasında yaşanan aşkı anlattığı The Soap'ı ise, Gümüş Ayı olarak anılan Büyük Jüri Ödülü'yle beraber En iyi İlk Film ödülüne de layık görüldü. Fischer ikincilik ödülü olan Gümüş Ayı'yı İranlı yönetmen Jafar Panahi'nin Offside'ı ile paylaştı.Charlotte Rampling'in başkanlığını yaptığı jüri, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Requiem'deki performansıyla Sandra Hueller'e, En iyi Erkek Oyuncu ödülünü ise Moritz Bleibtreu'ya The Elementary Particles'taki performansıyla verdiler.Altın Ayı'yı kucaklayan Grbavica, Bosna-Hersek savaşında tecavüze uğramış ve kızı şimdi 12 yaşında olan bir annenin dramı. Filmin yönetmeni Zbanic ödülünü alırken yaptığı açıklamada; bu savaşta 200.000 kadının tecavüze uğradığını ve gerçek dramın şimdi yaşanmasına rağmen savaş suçlularının Avrupa'da konfor içinde yaşadıklarını dile getirdi. Zbanic, Grbavica'yla ile hala devam eden savaş acılarına dikkati çekmeyi başaracağını umuyor.
Yorumlar
  • grbavica uluslararası eleştirmenlerden iyi not aldı acaba bu film türkiyede vizyona girecek mi bence girmeli bu kadar kaliteli bir film ve yabancı olmadığımız bir coğrafyanın lezzetli hikayesini bizler türkiyeden de izlemeliyiz bir an önce vizyona girmeli her yıl bir çok kaliteli yapım hollywood dan gelmediği için vizyona sokulmuyo bu film vizyona girsin ilgi çekeciğini düşünüyorum burda gerekli kesimlere hitap ediyorum bu filmi bir an önce vizyonda görmek istiyoruz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir