17 Eylül 2013 00:00

Altın Koza Film Festivali başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 20'ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali açılış töreniyle başladı.

Adana Merkez Park Amfi Tiyatro'daki açılış törenine Türk sinemasının dört yapraklı yoncası olarak adlandırılan oyuncular Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın da katıldı.


ALTIN KOZA AÇILIŞ GECESİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


Tören alanına üstü açık arabalarla gelen sanatçılardan Şoray'a Halit Ergenç, Girik'e Sinan Tuzcu, Akın'a Yiğit Özşener ve Koçyiğit'e de Yetkin Dikinciler gece boyunca eşlik etti.

Törenin yapıldığı amfitiyatnonun semalarında UFO heyecanı da yaşandı. Dakikalar sonra havadaki cismin helikopter kamera olduğu anlaşıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yaptığı konuşmada, Altın Koza'ya sahip çıkan herkesi kutladığını belirterek, sinemayı çok önemsediklerini ifade etti. Gelecek yıl, sinemanın 100. yılına layık bir festival yapacakları sözünü veren Aldırmaz, "Altın Koza kendisiyle yarışan bir festival. İki yıldır yaptığımız Gezici Sinema'yla 15 bin kilometre 90 noktaya giderek sizlerin sevgisini ve sanatını vatandaşlarımızla buluşturuyoruz" dedi. Aldırmaz, bu yıl festivalde Türk sinemasının dört yapraklı yoncası ile muhteşem bir gece geçirildiğini anlatarak, bu dört ismin çok az bir araya geldiğini söyledi.


Hababam Sınıfı'nın anısını yaşatmak için Adana Sinema Müzesi'nin yanına bir müze yaptırdıklarını bildiren Aldırmaz, festivalde bu yıl 15 filmin 450 kez izleneceğini kaydetti.Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul da 99 yıllık Türk sinemasının sarıp kucaklamayı sürdürüceğini, Bakanlığın da desteğinin devam edeceğini söyledi. Sunuculuğunu Levent Özdilek'in yaptığı törende festivalde yarışacak filmler ve yarışmaların jüri üyeleri tanıtıldı. Daha sonra ise şarkıcı Göksel film müziklerinden oluşan repertuvarını sundu.


Dört yapraklı yonca

Göksel'in ardından Özdilek törene katılan Türk sinemasının dört yapraklı yoncası olarak adlandırılan oyuncular Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın'ı tek tek sahneye davet etti. Fatma Girik, yaptığı konuşmada, ilk kez Altın Koza düzenlendiğinde Ezo Gelin isimli filmle ödül aldığını hatırlatarak, aradan geçen yıllara rağmen o güzel günleri unutamadığını ifade etti. Festivallerin çok güzel olduğunu anlatan Girik, kendisine eşlik eden Sinan Tuzcu'nun tozlu yollardan geçeceğini ancak başarılı olacağına inandığını söyledi.


Konuşması sırasında zaman zaman duygulu anlar yaşayan Filiz Akın ise çok yoğun film çevirdikleri dönemlerde seyirci ile tutkulu bir iletişim içinde olduklarını belirterek, "O günlerden bugünlere halen benden bıkmadınız ve halen alkışlıyorsunuz. Çok teşekkür ederim" dedi. Akın, sinemanın büyük bir güç olduğunu anlatarak, hastalığında kendisine moral veren sevenlerine çok teşekkür etti.


Hülya Koçyiğit de "Yaşasın Türk sineması" diyerek başladığı konuşmasında, Altın Koza'nın 20'ncisinin yapıldığını ve yarışacak tüm filmlerin heyecanını paylaştığını söyledi. Özel bir gece yaşandığını dile getiren Koçyiğit, "50 yılı aşkın Türk sinemasına hizmet etmiş, sizlerin gönüllerinde taht kurmuş nice büyük sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmak benim için de çok büyük bir gurur. Teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Türkan Şoray da festivalin Türk sinemasına büyük hizmet ettiğini, filmlerin bu sayede ilgi çektiğini ifade ederek, Adana ile çevresinde çok kaldığını ve filmler çevirdiğini hatırlattı. Konuşmaların ardından halkı selamlayan sanatçılara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Aldırmaz birer plaket verdi. Tören hava fişek gösterisi ile sona erdi.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir