21 Eylül 2010 00:00

Altın Koza heyecanı başlıyor

225 film, 442 gösterim, dünyaca ünlü konuklar, konserler... 17. Adana Altın Koza Film Festivali başlıyor.

İSTANBUL - Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, bugün başlıyor. 26 Eylül tarihine kadar devam edecek festival kapsamında 200’ü aşkın film sinemaseverle buluşurken; Adana, Türkiye ve dünyaca ünlü konuklara ev sahipliği yapacak

Bir hafta boyunca devam edecek festival kapsamında sinemaseverler 205 filmi düzenlenecek 442 gösterim aracılığıyla izleme şansı bulacak. Türkiye ve dünyaca ünlü sanatçıların da konuk olarak katılacağı festivalin açılış filmi etkinliği yarın düzenlenecek.

Açılış ‘Piyanosu Olmayan Kadın’la
Açılış filmi etkinliğinde, hayatını ailesine adamış Madridli bir kadının, bir gecede değişen yaşamını konu alan, ‘Piyanosu Olmayan Kadın’ gösterilecek. Gösterim, filmin Türkiye prömiyeri olacak.

Uluslararası San Sebastiyan Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü ‘Gümüş İstiridye’yi ve Özel Mansiyon Ödülü’nü alan filmin yönetmeni, Javier Rebollo.

Geceye, filmin oyuncularından Jan Budar da katılacak.

Gösterimler, paneller, söyleşiler, atölyeler…
17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sinema gösterimlerinin yanısıra meraklıların ilgisini çekecek pekçok söyleşi ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda finale kalan 10 dev yapıtın yanısıra, öğrenciler tarafından hazırlanan filmlerden oluşan Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Havzası’nda yeralan ülkelerdeki kısa filmcileri buluşturacak olan Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması kapsamında da pekçok eser seyirciyle buluşacak.

Festival kapsamında Onur Ödülü takdim edilecek olan Atilla Dorsay’ın sergi ve söyleşisinin yanısıra, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Jüri Başkanı olarak görev yapan senarist ve yönetmen Işıl Özgentürk de öğrencilerle bir araya gelecek. Sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın moderatörlüğünde düzenlenecek olan ‘Filistin’de Sinema Yapmak’ başlıklı oturumda Filistinli yönetmen ve basın mensupları ülkedeki sinema sektörünü masaya yatırırken, ‘Filistin Barışa Hasret’ başlıklı bölümde ise Filistinli sinemacılar tarafından çekilen ve başka ülkelerden yönetmenlerin Filistin'de çektiği belgeselleri izleyici ile buluşturacak.

Adana’da ‘Yıldızlar Geçidi’
17. Adana Altın Koza Film Festivali pekçok ünlü konuğa da ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü Yunan yönetmen Theo Angelopoulos festivalin Onur Konuğu olarak Adana’ya gelirken, festivalde yarışan filmlerin oyuncularından, organizasyonlarda görev alan sanatçılara kadar pekçok ünlü isim kenti ziyaret edecek.

Festivalde sinema gösterimi dışında Sibel Can ve Göksel tarafından düzenlenecek halk konserleri, havai fişek gösterileri ve festival konuklarını Adanalılarla buluşturacak Sevgi Korteji gibi etkinlikler de yer alıyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir