19 Temmuz 2011 00:00

Altın Koza'da tüm kategorilere para ödülü

Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Türkiye genelinde bugüne kadar düzenlenen film festivalleri arasında en yüksek miktardaki para ödülünün dağıtılacağı açıklandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde, tüm kategorilerde para ödülü verileceği açıklandı.

Altın Koza'dan yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için başvuruların 25 Temmuz 2011 tarihinde sona ereceği, Türkiye genelinde bugüne kadar düzenlenen film festivalleri arasında en yüksek miktardaki para ödülünün bu festivalde dağıtılacağı kaydedildi.

Altın Koza Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, geçen yıl 250 bin lira olan ''en iyi film ödülü''nün bu yıl 350 bin liraya çıkarıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

'''Büyük usta Yılmaz Güney adına verilecek 'Yılmaz Güney Ödülü' sahibine 75 bin lira kazandıracak. Adanalı sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen 'Adana izleyici ödülü' için verilecek para ödülü 50 bin lira tutarında olacak. Jüri tarafından yarışmanın en başarılı yönetmenine verilecek olan 'en iyi yönetmen ödülü'nün sahibi ise 75 bin lira alacak.''

Türkiye'de ilk defa bir film festivalinde tüm kategorilerde para ödülünün dağıtılacağı vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi:

''Daha önce para ödülü verilmeyen 'en iyi oyuncu' dalları ile 'en iyi sanat yönetmeni' ve 'en iyi kurgu' dallarında da para ödülü verilecek. Festivalin geleneksel bölümlerinden olan ve sinema eğitimi alan lisans öğrencilerinin başvurduğu 'Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması' kapsamında, 'en iyi belgesel', 'en iyi canlandırma', 'en iyi deneysel' ve 'en iyi kurmaca' kategorilerinde 7 bin 500'er lira ödül dağıtılacak. Ayrıca, bin 500'er lira tutarında jüri özel ödülü verilecek. Kabul edilen tüm kısa filmlere de gösterim bedeli ödenecek. Türkiye'de ilk ve tek olan olduğu bildirilen bu yarışma için başvurular 25 Temmuz 2011 tarihinde sona erecek.

Jüri özel ödülünün 20 bin TL olduğu yarışmada, en iyi senaryoya 30 bin TL, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi müzik, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncuya 20'şer bin TL, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni ve en iyi kurguya 10'ar bin TL ödenecek. Umut veren genç kadın ve umut veren genç erkek oyuncu ise 5'er bin TL kazanacak.''

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir