13 Eylül 2011 00:00

Altın Koza'dan bir ilk

Altın Koza Film Festivali'nde gerçekleştirilecek sinema kongresinde Türkiye ve dünyadan yaklaşık 40 akademisyen Adana’da buluşacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Uluslararası Altın Koza Sinema Kongresi’nin, ülkemizden ve dünyadan yaklaşık 40 akademisyeni Adana’da buluşturacağını söyledi.

Altın Koza’nın dünyada bir ilk’i gerçekleştirieceğini belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Onursal Başkanlığını Türk Sineması’na yön veren yönetmenlerden biri olan ve akademisyen kimliği ile de tanınan Ömer Lütfi Akad ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Adanır’ın yaptığı; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü’nün yürütücülüğünü gerçekleştiridiği Uluslararası Altın Koza Sinema Kongresi, ülkemizden ve yurtdışından yaklaşık 40 sinema araştırmacısı, kuramcısı ve üreticisini biraraya getiriyor. Teması, ‘Türkiye Sineması: Türkiye’den ve Dünya’dan Bakışlar’ olan kongre, 21 – 24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek”.

Kongre etkinlikleri “Türkiye Sineması’nda Hukuki ve Ekonomik Sorunlar”, “Türkiye Sineması’nda Türler”, “Yönetmenler Üzerinden Türkiye Sineması’na Bakmak”, “Türkiye Sineması’nda Politik Anlatının Yeri ve Sorunları”, “Son Dönem Türkiye Sineması’na Dair Film Okumaları” ve “Geçmişten Günümüze Değişimin İzleri” başlıklı oturumların ardından, 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek “Yılmaz Güney Özel Oturumu” ve “Türkiye Sineması’nın Bugünü ve Geleceği” başlıklı forumla tamamlanacak. Ayrıca kongrede sunulan bildirilerin, festival kapsamında bir kongre kitabında toplanarak yayımlanacağı bildirildi.

Bir film festivali kapsamında düzenlenmesi bakımından dünyada bir ilk olacak olan kongre, Türkiye Sineması için önemli bir akademik çalışma ve tartışma zemini olma iddiası taşıyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir