17 Ocak 2011 01:00

Altın Küre'de skandal

Oscar'ın habercisi olarak kabul edilen Altın Küre Ödülleri'nin sahiplerini bulmasına saatler kalmışken, 1944'ten beri verilen prestijli ödüllere rüşvet iddialarının gölgesi düştü.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

1944'ten beri ödülleri veren Hollywood Foreign Press Association'ın (Hollywood Yabancı Basın Birliği) eski bir üyesi olan yayıncı Michael Russell, birlik aleyhine rüşvet suçlamasıyla dava açtı.


Russell, birlik üyelerinin adaylıklar ve ödüller karşılığında rüşvet aldığını iddia ediyor. Altın Küre adaylığı ya da ödülü için rüşvet veren herhangi bir film stüdyosu ya da yapımcı adı henüz geçmezken, Altın Küre'nin halkla ilişkiler işlerini yürüten şirketin sahibi Ken Sunshine, iddiaların asılsız olduğu açıklamasını yaparak, olayın sözleşmesi yenilenmeyen eski kırgın bir danışmanlık firmasının kendisini avantajlı duruma getirme çabasından başka bir şey olmadığını savundu.


Davada, sözleşme ihlali ve rüşvet iddialarının yanı sıra kurumun Russell'ı ve ortağını geçen yılki ödüllerin ardından kovması ile ilgili olarak hakaret ve sahtekarlık iddiaları öne sürülerek tüm zararlar için 2 milyon dolar tazminat isteniyor Altın Küre, en tanınmış oyunculardan oluşan adayları prestij yolu olarak kullandığı iddiasıyla eleştiriliyor.


Bu yıl da Johnny Depp ve Angelina Jolie'nin oynadığı The Tourist filminin aday gösterilmesi eleştirilmiş ve ticari amaçlı olduğu iddia edilmişti. Yine de Altın Küre, bazı adayların Oscar şansını artıran ve diğer şovlara göre daha beklenmedik sonuçların çıktığı bir şov olarak görülüyor. Altın Küre güvenilirliğine dair iddialarla ilk kez karşılaşmıyor.


1960'larda Federal İletişim Komisyonu, oy sürecinin güvenilirliği konusunda birliği sorgulamış, şov birkaç yıl gerçekleşmemişti. 1980'lerde şov, CBS ile olan yayın anlaşmasını kaybetti. O zaman da Pia Zadora'a çıkış yapan yeni aktris ödülünün verilmesi karşılığında rüşvet almakla suçlanmıştı.

Altın Küre ödülleri sahiplerini buldu..


2008'de Hollywood'da senaristlerin grevinin doruk noktasında oyuncular katılmayı reddedince bir basın toplantısından ibaret olmuştu.

Yorumlar
  • her ödül töreninden sonra "önceden verilecek kişiler belliydi", "rüşvet aldılar" gibi söylentiler çıkıyor. atı alan üsküdarı geçmi zaten...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir