25 Eylül 2009 10:12

Altın Lale Filmleri

Ulusal yarışmada Altın Lale heyecanı! Yarışma için seçilen 14 film belli oldu...

Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek Türk filmlerinin sponsorluğunu yine Türk sinemasına ve film üretimine verdiği önemli desteği sürdüren EFES PİLSEN üstleniyor. 2008-2009 sezonunda yapımı tamamlanan Türk filmlerinin bir araya geldiği Türk Sineması bölümünde, Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Yeni Türk Sineması ve Belgeseller başlıkları altında 40'ı aşkın kurmaca ve belgesel film yer alıyor Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl önemli yenilikler oldu. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Altın Lale Ödülü bu yıldan itibaren, sadece Uluslararası Yarışma kapsamında değil, Ulusal Yarışma kapsamında da verilmeye başlanıyor. Ayrıca İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması'nda geçen yıllarda verilen En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine bu yıl En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Müzik ödülleri de eklendi.Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için jüri karşısına çıkacak 14 film şunlar:-Başka Semtin Çocukları / Aydın Bulut-Uzak İhtimal / Mahmut Fazıl Coşkun-Hayatın Tuzu / Murat Düzgünoğlu-Kara Köpekler Havlarken / Mehmet Bahadır Er - Maryna Gorbach-Hayat Var / Reha Erdem-11'e 10 Kala / Pelin Esmer-İki Çizgi / Selim Evci-Süt / Semih Kaplanoğlu-Vicdan / Erden Kıral-Köprüdekiler / Aslı Özge-Ali'nin Sekiz Günü / Cemal Şan-Mommo / Atalay Taşdiken-Pandora'nın Kutusu / Yeşim Ustaoğlu-Gölgesizler / Ümit Ünalİstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma Jürisinin seçeceği En İyi Film veEn İyi Yönetmen'e, Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül olarak 50.000'er TL verecek. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın vereceği En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ise 10.000'er TL.Efes Pilsen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi'nin Ulusal Yarışma'ya katılan filmler arasından seçeceği filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere bir de para ödülü verecek. Ulusal Yarışma'da FIPRESCI Ödülü Onat Kutlar anısına veriliyor. İstanbul Film Festivali'nin Türk Sineması bölümünde; Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun, Raşit Çelikezer'in Gökten Üç Elma Düştü, Çağan Irmak'ın Issız Adam ve Cemal Şan'ın Dilber'in Sekiz Günü isimli filmleri ise "Yarışma Dışı" başlığı altında izleyicilerle buluşacak. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi28. Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisinin başkanlığını, bu yıl ünlü sinemacı ve video sanatçısı Kutluğ Ataman üstleniyor. Diğer jüri üyeleri ise TimeOut sinema editörü Geoff Andrew, yazar Ayşe Kulin, yapımcı Zeynep Özbatur, Saraybosna Film Festivali Genel Yönetmeni Mirsad Purivatra ve oyuncu Bennu Yıldırımlar.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  • Dakota Johnson festivale damga vurdu Dakota Johnson festivale damga vurdu

   Marakeş Film Festivali’nin jürisinde yer alan genç oyuncu Dakota Johnson güzelliğiyle festivale damga vurdu.

  • Efsane filmler hakkında bilinmeyen gerçekler Efsane filmler hakkında bilinmeyen gerçekler

   Mutlaka aralarından bazılarını izlemişsinizdir ama eminiz ki bu bilgileri bilmiyorsunuz. İşte ünlü filmlerin perde arkasından eğlenceli ve bir o kadar da şaşırtıcı bilgiler...

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir