17 Ağustos 2010 00:00

Altın Leopar Çin'in

Locarno Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Altın Leopar, Çin yapımı ‘Han Jia’ya gitti.

Ana yarışma bölümünde Türkiye’den Tayfun Pirselimoğlu’nun 'Saç' ile ödül aradığı 63. Locarno Film Festivali sona erdi. Çinli yönetmen Li Hongqi’nin 'Han Jia/Winter Vacation2 adlı filmi festivalde Altın Leopar En İyi Film Ödülü’ne değer görüldü.

Geçtiğimiz yıl En İyi Film Ödülü’nü yine Çinli bir yönetmen olan 'Xiaolu Guo She' ile kazanmıştı.

Özel Juri Ödülü’nü Marian Crisan’ın Romanya ve Macaristan sınırında geçen draması 'Morgen' kazanırken, En İyi Yönetmen Ödülü, 'Curling' filmiyle Kanadalı yönetmen Denis Cote’a verildi.

Cumartesi günü Piazza Grande’de yapılan seremonide En İyi Erkek Oyuncu Ödülü yine 'Curling' filmindeki başarılı oyunculuğundan dolayı Emmanuel Bilodeau’ya verilirken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Sırp yönetmen Oleg Novkovic’in 'Beli Belisvet/White White World' filmindeki rolüyle Jasna Duricic’in oldu.

En son 1995-96 yıllarında iki aynı ülke yapımı film artarda En İyi Film Ödülü’nü almıştı. 1995 yılında Fransa’dan Thomas Gilou’nun Rai ve yine 1996’da Claire Denis’in Nenette et Boni adlı filmler, Altın Leopar En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

Singaporlu yönetmen Eric Khoo’nun başkanlığını yaptığı juri, En İyi Kısa Film Ödülü’nü Portekizli Gabriel Abrantes ve Danie Schmidt’in yönettiği 'A History of Mutual Respect' adlı filme verirken, En İyi İlk Film Ödülü’nü ise Fransız Amerikan ortak yapım olan 'Foreign Parts' adlı filme verdi.

Ödül seremonisi, 64 yaşındaki İsviçreli yönetmen Paul Riniker’in 'Sommervogel/Little Paradise' adlı filminin ardından gerçekleştirildi. 70’i aşkın belgesel filmiyle sinema dünyasına önemli katkılar sağlayan Riniker’in 'Sommorvogel' adlı filmi festivalle dünya prömiyerini gerçekleştirmiş oldu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir