4 Eylül 2015 17:22

Altın Portakal Film Festivali ertelendi

Bu yıl ekim ayında 52'nci kez düzenlenmesi planlanan Altın Portakal Film Festivali ertelendi.

Bu yıl Ekim ayında 52'nci kez düzenlenmesi planlanan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 16'ncı Uluslararası Antalya Piyano Festivali, ülkenin seçim atmosferine girmesi ve Kasım ayında G20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da yapılacak olması gerekçeleriyle ertelendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 26 Eylül- 18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 16’ncı Uluslararası Piyano Festivali ile 18- 24 Ekim tarihlerinde yapılacak 52’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ertelendi. Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Piyano Festivali’nin 17 Kasım’da başlayıp 29 Kasım’da sona ereceği ve hemen ardından 29 Kasım - 6 Aralık tarihleri arasında da Film Festivali’nin gerçekleştirileceği ilan edildi.

ERTELEMENİN NEDİNİ SEÇİM VE G-20

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Antalya Film Festivali Başkanı Menderes Türel imzalı açıklamada, ertelemenin nedenleri olarak 1 Kasım’da yapılacak seçimler ve ardından Antalya’da 15-16 Kasım tarihlerinde, devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek G-20 Liderler Zirvesi gösterildi. Bu nedenle Antalya’nın en önemli iki sanatsal organizasyonunun tarihlerinde değişiklik yapılmasını kaçınılmaz olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"G-20 zirvesi dünyanın en önemli siyasi organizasyonudur. Bugün itibarıyla çok yoğun çalışmalarla bu zirveden hem ülkemiz ve hem de kentimizin yüz akıyla çıkması için tüm gücümüzle çalışmaktayız. G-20 organizasyonu ve seçim trafiği içerisinde fevkalade önemsediğimiz iki önemli sanatsal etkinliğimizin gündemdeki yerini daha da güçlendirmek adına bu tarih değişikliğini gerekli görüyoruz. Tabii bu yoğunluğumuz Piyano Festivali için çalışmamızı engellemiyor ve bir yandan da 16’ncı Piyano Festivalimizi Antalya’mıza yakışır şekilde gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz."

ZİRVENİN ARDINDAN BAŞLAYACAK

Zirvenin sona ermesinin hemen ardından 17 Kasım’da Piyano Festivali’nin başlayacağının altı çizilen açıklamada festivalin 29 Kasım’da sona ermesiyle birlikte 52’nci Altın Portakal Film Festivali’nin başlayacağı belirtildi.

ALTIN PORTAKAL VE YENİLİKLER

Film Festivali’nin 6 Aralık günü düzenlenecek törenle sona ereceği belirtilirken Altın Portakal’ın bu yıl Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceği belirtildi. Bu yıl festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışma bölümünde dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türkiye’den filmlerin de büyük ödül için yarışacağının vurgulandığını açıklamada, "Dünyanın en önemli festivallerinin ana yarışmasında, dünya ustaları ile ’En İyi Film Ödülü’ için yarışan sinemacılarımızın filmleri, Antalya’da da uluslararası jürinin karşısına çıkacak" denildi.

Bununla birlikte Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde bu yıl yapılan bir yenilikle uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerin bir arada yarışacağının belirtildiği açıklamada böylelikle ulusal yarışmanın Türk sinemasının farklı renklerini gözler önüne serecek bir bölüme dönüşeceği kaydedildi.

BELGESELE MADDİ DESTEK

Açıklamada, festival bünyesinde geçen yıl ilki gerçekleştirilen, Türkiye’deki film üretimine ve yapım aşamasındaki projelere destek vermek ve yerli sinemacıları uluslararası sektörle buluşturma amacı taşıyan Film Forum’un daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinin vurgulandı. Film Forum’a bu yıl getirilen yeniliklerden biri ise "Senaryo aşamasındaki projelere destek verilen Pitching Platform bölümünün kurmaca ve belgesel olmak üzere iki bölüme ayrılarak çeşitlenmesi, Türkiye’deki belgesel projelere de destek verecek olması bu yıl Antalya Film Forum’un yenilikleri arasında yer alıyor" şeklinde dile getirildi.

KISA FİLMLER GÖRÜNÜR HALE GELECEK

Kısa filmlerin ise bu yıl 52’incisi düzenlenecek festivalde daha görünür hale geleceğinin belirtildiği açıklamada, "Festivalde kısa filmlerin, daha görünür hale gelmeleri, daha geniş çapta seyirciye ulaşmaları için uzun metrajlı ana yarışma filmlerinden önce gösterilecek ve festival merkezi Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkacak" denildi.

Ayrıca geçen yıllarda Kısa Metrajlı Film Yarışması’nda kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel gibi farklı prensiplerde üretilen filmlerin bir arada yarıştırıldığı, aynı jüri tarafından değerlendirildiği belirtilerek, bu yıldan itibaren yarışmadaki toplam para ödülünün tüm filmler arasında eşit bölüştürüleceği ve daha geniş bir izleyici kitlesi ve sektör profesyonellerine sunulacak özel bir seçkiye dönüştürüleceği kaydedildi.

BAŞVURULAR 11 EYLÜL

Açıklamada, 52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’ne yarışma için başvuruların 11 Eylül 2015 tarihinden itibaren festivalin www.antalyaff.com adresi üzerinden kabul etmeye başlanacağı dile getirildi.

Yorumlar
 • hayırlısı olsun

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir