30 Eylül 2014 00:00

Altın Portakal'da 'Gezi' sansürü

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Gezi belgeseli yarışma programından çıkarıldı.

51. Altın Portakal'ın ulusal belgesel yarışması ön jürisi tarafından belgesel yarışmasına seçilen Gezi belgeseli 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek', festival yönetimi tarafından yarışma programından çıkarıldı.


Reyan Tuvi'nin yönettiği ''Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek"daha önce Documentarist'te ödül almış, İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali'nde gösterilmişti.


Radikal'de yer alan habere göre, filmin "TCK'nın 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği" gerekçesiyleprogramdan çıkarıldığı belirtilen bu karar; Berke Baş, Ayşe Çetinbaş ve Seray Genç 'ten oluşan 51. Altın Portakal'ın ulusal belgesel yarışması ön jürisinin basın açıklamasıyla ortaya çıktı.

İşte ön jürinin yaptığı o basın açıklaması:


"51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' belgesel filminin "Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği" gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.


Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK'ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.


Bu şartlarda, böyle bir sansürün hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı ifade ederek bu kararı tanımıyoruz.


Basına ve kamuoyuna duyurulur."

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film FestivaliUlusal Belgesel Yarışması Ön Jürisi

Berke Baş

Ayşe Çetinbaş

Seray Genç


Yorumlar
  • ileri demokrasi budur işte. AKP nin ileri demokrasisi

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir