12 Eylül 2012 00:00

Altın Portakal'da sansüre karşı 'Sansür'!

Karikatür ve animasyon sanatçısı Tan Oral’ın, 1970 yapımı ödüllü animasyon filmi “Sansür”, Altın Portakal kapsamında ilk kez izleyici ile buluşacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin görsel iletişim sponsoru 1000 Volt Post Production’ın katkılarıyla izleyici ile buluşacak “Sansür”, yapımından 42 yıl sonra ilk kez gösterilecek.

Çizgi film formatında yapılan “Sansür”, 1970 yılında TRT’nin açtığı Kültür, Bilim ve Sanat Ödülleri yarışmasında 16 milimetrede Büyük Ödül’ün sahibi oldu.

Ödül töreninden bir hafta sonra filmin TRT’de gösterileceği söylenir; ne var ki “Sansür”e dönemin tek kanalı TRT ekranlarında yer verilmez. Tehdide tabi değil! Çocuklar da izleyebilir!

1975 yılında Akşehir – Nasrettin Hoca Kısa Film Yarışması’ndan da büyük ödülle dönen “Sansür”, 1977 yılında kitap olarak yayınlanır. Filmde yer alan karelerin kullanıldığı “Sansür”ün kitabını da benzer bir akıbet beklemektedir: Gözlem Çocuk Yayınevi tarafından yayımlanan kitap savcılığa ihbar edilir. Mahkemenin verdiği karar gereği yayınevi kitabı ön kapağına vurulmuş “tehdide tabidir!” mührüyle birlikte satmak zorundadır.

Dönem aynı zamanda, kitaplara yaş sınırının konduğu bir dönemdir. “Sansür”ün ön yüzünde “18 yaşından küçükler okuyamaz” ibaresi de yer alacaktır.

Sansürü sinemayla aşmak
Filmin ana fikrinin “umutsuzluğa kapılmamak, sansürü yine sinemayla aşmak” şeklinde belirlendiğini bildiren Tan Oral, “Sansür”ün kendini bu iddiayla var ettiğini belirtiyor. Filme bu temanın özgünlük kazandırdığını söyleyen Oral, sansüre ya da otosansüre karşı mücadelenin bitmemiş olduğunu vurguluyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir