8 Ekim 2014 00:00

Altın Portakal'da yarışma iptali

Altın Portakal Film Festivali kapsamındaki Ulusal Belgesel Yarışması iptal edildi.

Altın Portakal’daki sansür direnişini festival komitesinin uzlaşma çağrısı da dindirmedi. 10 jüri üyesinin ardından yarışmadaki 15 belgeselden 13’ü de festivalden çekilince, Ulusal Belgesel Yarışması iptal edilmek zorunda kaldı.

51'inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Reyan Tuvi'nin Gezi olaylarını anlattığı 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' isimli belgeseli üzerinden sansür ve otosansür bağlamında yürüyen tartışmalarda festival komitesinin uzlaşı çağrısı sonuç vermedi. Yarışmaya kabul edilen 15 belgeselden 13'ünün yapımcısı ve yönetmeni, “Sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını her şeyden daha çok önemsiyoruz” diyen ortak açıklamayla festivalden çekildiklerini bildirdi. Ulusal yarışma filmlerinin yönetmen ve yapımcıları ise alanı terk etmediklerini belirterek, bulundukları her ortamı sansürle mücadele alanı haline getireceklerini açıkladı. Metinde bir tek ‘Kuzu’ filminin yönetmeni Kutluğ Ataman’ın imzası yer almadı.

ÇEKİLMEYEN 2 FİLME TEŞEKKÜR

Filmin İlgilizce altyazısında yer alan ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik küfürlü bir sloganın çıkartılmasıyla yeniden yarışmaya kabul edilen Tuvi'nin Gezi belgeseliyle birlikte; Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum ve Sefa Tokgöz'ün yönettiği 'Ben Bir Slogan Buldum', Devrim Akkaya ve Cem Doruk'un yönetmenliğini yaptığı 'Diyar', Yasin Semiz'in 'Eymir Neden Paylaşılamadı?', Zeynel Koç ve Cenk Örtülü'nün 'Kêl', Emel Çelebi'nin 'Külkedisi Değiliz', Cem Kaya'nın 'Motör', Ender Yeşildağ'ın 'Sessiz Çığlık', Güliz Sağlam ve İlker Berke'nin 'Tepecik Hayal Okulu', Ahmet Yurtkul'un 'Uzak', Deniz Yeşil'in 'Yollara Düştük', Kurtuluş Özgen’in ‘Nail V.’ ve Bahriye Kabadayı Dal’ın ‘Hakkari’nin Gizemli Taşları’ yarışmadan çekilen yapımlar oldu.


Festival Komitesi, yarışmadan çekilmeyen ‘Küçük Kara Balıklar’ın yönetmenleri Ezel Akay, Haluk Ünal, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce ile ‘Yüzde 12.29’ filminin yönetmeni Oktay Altunnar’a “sinemaya gösterdikleri hassasiyet için” teşekkür etti.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir