1 Ekim 2014 00:00

Altın Portakal'dan 'sansür' açıklaması

Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi'nden, 'Komite sansürcü bir zihniyete sahip değil' açıklaması geldi.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi, Gezi Parkı olaylarını konu alan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" filmine sansür uygulandığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Ön jüriyle iletişim sorunu yaşandığı savunulan açıklamada, "Komite sansürcü bir zihniyete sahip değil" ifadeleri kullanıldı.

Bu yıl 51'incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisinde, Gezi Parkı olaylarını konu alan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" belgesel filmine sansür uygulandığı iddialarına ilişkin festival komitesince yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, ön jürinin, yönetim ve ana jürinin çalışmasına yardımcı olmak için seçildiği, festival yönetiminin başvuran filmleri kabul etme ya da reddetme hakkına sahip olduğu, bu konunun festival yönetmeliğinde de yer aldığı vurgulandı.

Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde kimsenin müdahil olmadığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Festivali düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır. Festivalin seçilen uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde yer alan filmlere bakıldığında da bu konudaki tarafsızlık net bir şekilde görülecektir."

‘İLETİŞİM SORUNU’
Festival yönetiminin film ve belgesellerde herhangi bir tema değil, söz konusu kriterlere göre hareket ettiği vurgulanan açıklamada, "Bizleri değerli bir seçkiyle buluşturan belgesel ön eleme jürisinin seçim süreciyle ilgili bir iletişim sorunu nedeniyle festivalimizi bu tartışmanın gölgesinde bırakmayacağına inancımızı sürdürdüğümüzün ve iyi niyetimizin bilinmesini özellikle bildirmek istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

Reyan Tuvi’nin Gezi Parkı olaylarını anlatan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" belgesel filmi, İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilmişti.

Yorumlar
  • ALTIN PORTAKAL BU SANSÜRLE CİDDİYETİNİ KAYBETMİŞTİR BOŞUNA YAPMASINLAR KALDIRILSIN.

  • KOMİTE DÜRÜSTÇE DESE Kİ,EVET HÜKÜMETTEN KORKTUK.DAHA İYİ OLMAZ MI*?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir