3 Kasım 2011 01:00

'Anadolu Eşeği' Ankara'ya dilekçe verecek!

Yüksel Aksu’nun yeni filmi 'Entelköy Efeköy’e Karşı' vizyona girme hazırlıklarını sürdürürken; filmin en önemli sembollerinden filozof, bilge ve aktivist 'Anadolu Eşeği' eşek soyunun haklarını savunmak için yollara düşüyor!

Avrupa Tarımsal Çeşitliği Koruma Vakfı’nın (Safequard of Agricultural Variety in Europa-SAVE), 2008′de Avrupa ülkelerinde yaptığı bir araştırmaya göre(1) hayvan ırkları yavaş yavaş yok oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine(2) göre, ülkemizde 1992’den 2008’e eşek sayısı 14 yılda % 37 azalmış. Resmî kurumlarca çiftlik hayvanı kategorisinde bulunmayan eşekler, diğer kaybolma tehlikesi bulunan çiftlik hayvanları için verilen teşviklerden yararlanamıyorlar.

Yüksel Aksu’nun, bir organik komedi olan ve çevre duyarlılıklarına sahip çıkan yeni filmi “Entelköy Efeköy’e Karşı”da; eşekler kaybolan ve yok edilen değerleri temsil ediyor. Kaybolan bu değerleri temsil etmek üzere sembolleştirilen yaklaşık 3,5 metre boyundaki grotesk eşek figürü; hem hak ettiği değeri göremeyen, yıllarca susan, susayan ve yorulan eşek neslinin sesini duyurmak, haklarını savunmak, hem de zamanla kaybolan, doğaya dönük, doğayla barışık bir yaşam biçimini hatırlatmak için Muğla’dan yola çıkıyor. 15 Kasım’da Ankara’ya gelecek olan “Anadolu Eşeği”; eşeklerin önemine dair manifestosunu okuyacak ve eşekler için statü talep ettiği dilekçesini yetkililere sunarak ilginç bir protestoya imza atacak.

“Entelköy Efeköy’e Karşı”, şehir yaşamından bıkarak yeni bir yaşam kurmak için bir Ege köyüne yerleşen ekolojik aktivistlerin, köyde kurulacak termik santrali engelleme çabaları sırasında köylülerle aralarında geçen komik olayları anlatıyor. GalataFilm yapımı olan filmin kadrosunda, Şahin Irmak (Muhtar Ali), Ayşe Bosse (Katrin), Emin Gürsoy (Aşırı Mustafa), Recep Yener (İmam Adem), Ayla Arslancan (Kocana), Ümit Olcay (Enes), Hamit Demir (Alper) ve Engin Akın (Gülnihal) yer alıyor. Filmin sürpriz ismi ise Bulutsuzluk Özlemi grubunun solisti Nejat Yavaşoğulları. Aksu’nun ilk filminde olduğu gibi, köy halkı da filmde birçok farklı rolde sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir