21 Mayıs 2004 10:00

Andy Kaufman, Ölü mü, Diri mi?

20 yıl sonra, Ay'dan dönen misafir!

Gerçekten yaşıyor mu? Eğer 70'leri yaşadıysanız Andy Kaufman'ı mutlaka hatırlarsınız, yaşamadıysanız da Jim Carrey'in Aydaki Adam'ını seyretmişsinizdir. Tüm dünya 20 yıl önce akciğer kanserinden ölen Kaufman için ağlamışken üç gün önce New York'ta ortaya çıkan bir adam herkesi şaşırttı. Ölmedim, yaşıyorum diyen Kaufman mıydı gerçekten?1984'te öldüğünden beri hakkında pek çok spekülasyon yapıldı. Arkasından ağlayanlar, öldüğüne inanamayanlar ve öldüğüne gerçekten inanmayanlar. Hayranı olan bir grup Kaufman'ın ölümünün çok şüpheli olduğunu iddia etti ve bunu ispatlamak için yıllarca uğraştı. Tüm bu tartışmalar hala sürerken, ünlü komedyen, ancak onun gibi birinden bekleyebileceğimiz tarzda, "20 yıl için gitmem gerekiyordu, gittim ve geri geldim" diyerek ortaya çıktı. Ailesinin isteği üzerine yapılan DNA testleri %99 gösteriyor ki; Kaufman gerçekten yaşıyor.Peki bir yıldızı kendi ölümünü planlamaya iten neydi? Kaufman'ın bittiğini sandığımız tüm hayatı insanları güldürmekten çok şok etmekle geçti. Yarattığı karakterleri öylesine iyi canlandırıyordu ki çevresindeki insanlar ne zaman rol yaptığını ne zaman yapmadığını anlayamaz hale gelmişti. Ölümünü planlarken de kendi yarattığı insanlardan biri olmayı mı tercih ediyordu?Aydaki Adam filminde Jim Carrey'den tüm hayatını izledik ünlü şovmenin. Hem de çok başarılı bir performansla. 1999'dan sonra bu filmi seyredip de Kaufman'a hayran olmayan kalmamıştır herhalde. Peki niye ölümü, daha doğrusu böyle bilinmeyi seçti? En yakın dostlarını ve ailesini bile inandırabilmiş miydi gerçekten? Uzun bir tedavi döneminin ardından akciğer kanserinden ölmüştü Kaufman, bu yüzden cesedine otopsi bile yapılmadı, görkemli bir cenazeyle de gömüldü. Şu anda bunların hiçbirine cevap vermeyen yıldız, henüz ailesiyle bile görüşmeyi kabul etmedi. Şov dünyasına dönüp dönmeyeceği ise bilinmiyor. 20 yıl boyunca nerdeydi, ne yaptı, cevaplamıyor. Bir de öyle görülüyor ki Amerikan hukuk dünyasında yeni bir tartışma başlayacak; bir insan kendisini ölmüş gösterip yeni bir yaşam tercih etme hakkına sahip mi?Kaufman'ı binlerce kişi özledi. Ölürken o kadar inandırıcıydı ki, yaşıyor olduğu ispat edilmiş olmasına rağmen bir çok hayranı henüz buna inanmıyor. Dönüşünün nasıl olacağını merakla bekliyoruz. Daha fazlasını merak edenler Kaufman'ın resmi sitesini ziyaret edebilirler... Sanem Türk
Yorumlar
  • bu konu hakkında bir site çıkmış, efsanenin yaşlanmış fotoğrafları yayınlanıyor. fotoğrafların fake olup olmadığı her ne kadar muamma olsa da fotoğraf sanatında uzmanlaşmış arkadaşlar bu konuda yorum yaparlarsa sevinirim... sitenin adı: http://www.thelateandykaufman.com/ umarım bu efsaneye en sonunda bu sitede bir cevap bulunur...

  • Nerede bu Andy bu kadar bekletilmez ki!!!!Dört gözle bekliyorum ortaya çıkmasını...O ÖLMEDİ!!!!EMİNİM....

  • herhangi biryerde doğrulama gelmediğine göre koca bir yalan mış demekki. eşek şakacı andy nin onun gibi şakacı hayranlarının "şaka"sı .

  • Aya kaçmıştı geri döndü demekki,, ..

  • aydaki adam filmini izlemiştim ama bu haber beni şok etti zaten öldüğü bile şüpheliydi filmde yani andynin amacı insanları aynı anda güldürüp ağlatmak değilmiydi bence yine böyle bir şey yaptı!!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir