20 Aralık 2012 01:00

Ankara’da 'kısa' film günü

Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara'da da sunuluyor.

Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Büyülü Fener Sineması 21 Aralık’ta (yılın en kısa gününde) önemli bir etkinliği hayata geçiriyor. Film Fabrik bünyesinde hazırlanan, Art Park yapımı dört kısa filmden oluşan bir seçki Türkiyeli yönetmenlerin kısa filmleriyle buluşuyor.

Kızılay Büyülü Fener sinemasında gösterilecek sekiz kısa filmin yer aldığı programda, filmlerin ardından Fransa’dan Pierre Henry Debiès ve Türkiye’den Arin İnan Arslan’la söyleşi gerçekleşecek.

Fransa (Art Park’tan) Kısa Filmler
Amerikalı yönetmen Andréa A.Stuart’ın 2010 yılında çektiği “Neighbor /Komşu” (15'); Finlanda'nın küçük bir kasabasına yerleşen Amerikalı siyahi bir adamın kasabada geçirdiği günleri merkezine alan film, öteki olma ve dostluk üzerinden hikayesini kuruyor.

Fransız yönetmen Joseph Couturier’in 2005 yılında çektiği “Funny Eye /Komik Göz” (17'27''); korku edebiyatının usta yazarlarından Edgar Allen Poe’nun “Kuyu ve Sarkaç” hikayesinden uyarlandı. Film, bir palyaçonun modern toplumun Engizisyon mahkemeleri tarafından modern yaşamı temsili değerleri nedeniyle ölüme mahkum edilmesini anlatır. Palyaço dayanılmaz derecede olan fiziksel ve ahlaki baskılara katlanmak zorundadır.

Finlandiyalı yönetmen Antony Bentley’in 2011 yılında çektiği “Driver / Sürücü” (11'); bir cenaze arabası sürücüsü ile ‘ölü’ müşterisi arasındaki yol boyunca süren ilginç sohbete ortak ediyor seyircisini.


Fransız yönetmen Pierre Henry Debies’in 2012 yılında çektiği “Strain/ Zorlanma” (13'19''), yabancı bir ülkeye entegre olamayan genç bir Fransız kadının kıskançlıkla kemirilen zihninin zamanla deliliğe mahkum olmasını incelikli bir hikayeyle anlatıyor.

Türkiye’den Kısa Filmler
Yönetmen Rezzan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali’nden en iyi kısa film ödülüyle dönen “Be Deng / Sessiz” ( 14') filmi 1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesini oldukça ustalıklı bir sinemayla anlatıyor.

Uzun metraj filmleriyle de tanıdığımız yönetmen Emre Akay, 2011 yapımı “Kırmızı Alarm” (15') filminde bir siyasi parti genel başkanı olan Kudret Türkdoğan’ın ve etrafındaki erkeklerin oldukça sorunlu ‘siyasal’ dünyasına götürüyor seyirciyi. Devlet Televizyonu’ndaki konuşmasına saatler kala hazırlıklarını sürdüren başkanın esas derdi, programa bayrak kırmızısı bir kravatla çıkmaktır.

Ertuğ Tüfekçioğlu’nun yönettiği, oyuncu İrem Altuğ’un yazıp başrolünde oynadığı “Direk Aşk” (11') çaresiz bir kadının hiç beklemediği bir anda aşık olmasını anlatan traji komik bir hikaye.

Yönetmen Arin İnan Arslan’ın üçüncü kısa metraj filmi “Pera Berbangê / Arpeggio Ante Lucem” (15'), Dersim'de evcil güvercinlerini çarşıda azat ettirerek geçimini sağlayan Bışkov'un ve köylerin boşaltılmasıyla birlikte kente yerleşmek zorunda kalan insanların hikayesi anlatılıyor.


YER: BÜYÜLÜ FENER SİNEMASI / KIZILAY
GİRİŞ / ENTRY: 5 TL
21 ARALIK 2012 – 19.00


ADRES
Büyülü Fener Sineması
Meşrutiyet Cad. Hatay Sokak No 18
Kızılay
Tel : 0312 425 01 00

ntvmsnbc

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir