5 Ağustos 2010 00:00

Annemi Öldürdüm!

Annemi Öldürdüm (J’Ai Tue Ma Mere - I Killed My Mother), 24 Eylül 2010’da vizyona çıkarılıyor.

Xavier Dolan’ın yönettiği ve Xavier Dolan, Anne Dorval, François Arnaud ile Susanne Clement’in oynadığı Annemi Öldürdüm (J’Ai Tue Ma Mere - I Killed My Mother), 24 Eylül 2010’da Adrenal Film dağıtımıyla Adrenal Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Evrensel Hikaye, Akıcı Anlatım
Sadece 19 yaşındayken yönettiği, kişisel imkanlarıyla prodüksiyonunu gerçekleştirdiği, ve başrolü üstlendiği bu ilk filminde Xavier Dolan gayet açık sözlü… Kahramanı Hubert yetişkinliğe geçiş döneminin gerginliklerini tam dozunda yansıttığı gibi kahramanın annesi Chantale de orta yaş bunalımının huysuzluklarını tüm inandırıcılığıyla sergiliyor.

Tıkır tıkır işleyen, evrensel diyaloglar ve akıcı anlatımı ‘ANNEMİ ÖLDÜRDÜM’ün başarısında büyük yere sahip. Xavier Dolan’ın sunduğu sinemasal keyfin yanı sıra özellikle genç seyirciler, büyümenin sıkıntılarına dair filmin barındırdığı pek çok detayda kendilerini görecekler. Ebeveynler ise film sayesinde çocuklarıyla doğru iletişim kurmanın alternatif yolları üzerine düşünecekler!


Filmden fotoğraflar ve detaylı bilgi için tıklayınız..Kanadalı Genç Dahi!
Tam adıyla Xavier Dolan-Tadros, küçük yaştan itibaren kamera önü deneyimi edinmeye başladı. Böylece, kendi deyişiyle oyunculuk yapmayı sevdiğinin, istediğinin farkına vardı. Senaryo yazmak, reji vs. ise her zaman cazip görünse de hiçbir zaman esas hedef değilmiş için kendisi için. Ergenlik bunalımları, annesiyle gel-gitli ilişkileri derken sadece üç gün içerisinde J’AI TUE MA MERE / I KILLED MY MOTHER başlıklı senaryonun ilk versiyonunu yazdı. Böylece daha 16 yaşındayken senaristti, kısa süre sonra da ilk filminin yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendi.

Samimiyetiyle Dikkat Çeken Bir İlk Film!
Mart 1989, Quebec Kanada doğumlu Xavier Dolan’ın gerçekleştirdiği, otobiyografik özellikler taşıyan ilk uzun metraj sinema filmi ANNEMİ ÖLDÜRDÜM 18 Mayıs 2009’da görücüye çıktı. Üstelik bütün sinemacıların rüyalarını süsleyen Cannes Film Festivali’nde!.. Dolan, büyük övgülerin yanı sıra üç önemli ödül ile ayrıldı festivalden. Ardından Kanada’nın Oskar aday adayı oldu!

Bangkok’dan Reykjavik’e toplam 22 ödül ve 6 adaylık!
İstanbul Film Festivali 2010: Radikal Halk Jürisi Özel Ödülü
Cannes Film Festivali 2009 - Yönetmenlerin Onbeş Günü
Sanat-Sinema Ödülü, Genç Bakış Ödülü, SACD Ödülü
2009 Vancouver Film Festivali: En İyi Kanada filmi
2009 Lumiere Ödülleri: Lumiere Ödülü, Seyirci Ödülü
2009 Cesar Ödülleri: En İyi Yabancı Film adayı
2009 Sao Paulo Film Festivali: Uluslararası Jüri Ödülü adayı
2009 Satellite Ödülleri: En İyi Yabancı Film adayı
2009 Stockholm Film Festivali: Bronz At Ödülü adayı
2010 Palm Springs Film Festivali: En İyi Kadın Oyuncu
2009 Vancouver Film Eleştirmenleri
En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
2009 Bangkok Film Festivali: Özel Ödül
2009 Genie Ödülleri: Claude Jutra Ödülü
2009 Namur Festivali: En İyi İlk Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu

Verimli Bir Dönem!
Xavier Dolan’ın Cannes 2009’da yer aldığı tüm kategorilerde ödülleri toparlayan ANNEMİ ÖLDÜRDÜM’ü yirminin üzerinde ülkeye satıldı. Kısa süre sonra çevirdiği ikinci film olan LES AMOURS IMAGINAIRES / HEARTBEATS’in galası ise 2010 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Bu film de çok beğenildi ve ayakta alkışlandı. Aşkın beraberinde getirdiği acı-tatlı rekabete odaklanan HEARTBEATS yine Adrenal Film sayesinde pek yakında Türkiye’de yaygın vizyon şansı bulacak! Özellikle kült seyirci kitlesi yaratacak kapasitesiyle, popülaritesiyle dikkat çeken, kimi sinema otoritelerince geleceğin François Ozon’u olarak anılan Dolan, üçüncü filmi LAURENCE ANYWAYS için çalışmaya çoktan başladı!

Filmin Konusu
Yapmadığı ev ödevi yüzünden gereksiz büyüklükte bir yalan söyleyen Hubert, olayı duyup çılgına dönen annesi Chantale tarafından sınıf arkadaşlarının önünde azarlanır… Arkadaşı Antonin ile paylaşacağı bir evde daha özgür yaşamayı hayal eden Hubert, gördüğü kiralık daire üzerine konuyu annesine açar ve destek görür, ancak ertesi gün Chantale, yaşının küçük olduğunu ileri sürerek oğlunun taşınmasına izin vermez… O arada Antonin’in annesi Helene ile yaşadığı sevgi dolu ilişki Hubert’i geçmişe götürür, eski güzel günleri hatırlar ve annesini yeniden kazanabilmek için yemekten çamaşıra bütün ev işleriyle ilgilenir. İşten dönen Chantale, oğlunun yaptıklarına hayran kalır fakat bu durum fazla uzun sürmez; kadın, Helene ile karşılaşıp Hubert ile Antonin arasındaki ilişkiyi öğrenir ve şok geçirir… Vurdumduymaz babasının başbaşa görüşme talebini kabul eden Hubert, adamın evine gittiğinde tuzağa düşürülmüş hisseder; çünkü Chantale de oradadır ve ortak amaçları çocuğun yatılı okula yollanmasıdır… Bir haftasonu tatilinde kullandığı uyuşturucunun etkisiyle Hubert geceyarısı eve gider, annesini uyandırır ve ona aşkını ilan eder; fakat ertesi sabah gördüğü mektuptan yatılı okul macerasının bir yıl daha uzatıldığını anlar ve çılgına döner... Bir süre sonra Hubert okulda iki delikanlının saldırısına uğrarken annesi oğlunun odasında gizli video kayıtlarını bulur. Kasetlerde Hubert, acımasızca annesi hakkındaki düşüncelerini, hislerini itiraf etmektedir. Ertesi gün Hubert okuldan kaçar, deli gibi oğlunu arayan Chantale, sonunda onu büyüttüğü yerde, nehir kıyısında bulur. Tabiatın kucağında ikili kısa bir süre de olsa huzura erecektir…

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

   Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

  • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

   İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

  • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

  • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

   Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir