12 Ocak 2004 10:32

Ararat Tartışması Yabancı Basında

Ararat'ın gösterilmeme kararı, dünya basınında yankı buldu.

Dağıtımcısı tarafından Türkiye'de gösterilmeme kararı alınan Ararat filmiyle ilgili tartışmayı ve Türkiye'ye getiren Belge Film'in bu konudaki açıklamalarını size aktarmıştık. Olay yabancı basının da ilgisini çekiyor. BBC'nin internet sitesi, filmin gösterilmeme kararını, "Soykırım Filmi Durduruldu" haberiyle verdi bugün okuyucularına. Haberde, filmin ülkede gerçekleşebilecek şiddet olayları nedeniyle vizyona sokulmayacağı belirtiliyor. Belge Film'in açıklamalarına da yer veren haberde, şirketin polis gözetiminde yapılacak gösterimleri kabul etmediği vurgulanıyor.Ayrıca, Kanada Ermeni Ulusal Komitesi'nin bir açıklamasına yer verilmiş. Söz konusu açıklamada, aşırı sağcı milliyetçi bir partinin Türkiye dağıtımcısını ve sinemaları tehdit ettiği iddiası yer alıyor.Haber daha sonra Belge Film'in olay üzerine yaptığı basın açıklamasından bir bölüme yer vermiş. Aktarılan bölümde şirket, kısa zamanda unutulacak bir filme gereğinden fazla ehemmiyet verildiğini belirtmiş ve polis veya kolluk kuvvetleri gözetiminde film göstermenin Türkiye'ye yakışmadığını belirterek, filmin gösterimini istemeyen vatandaşların arzusuna uyulacağını söylemişti.Haberin tamamına, BBC'nin sayfasından ulaşabilirsiniz.
Yorumlar
  • Ermeni soykırımının olup olmadığını tartışmak istemiyorum ama iki önemli şeye işaret etmek istiyorum. Birincisi, filmleri yasklamak sinema sanatına darbe vuruyor. İkincisi, görmediğimiz bir film hakkında yorum yapma hakkımız olmadığından, dış ortamlarda film saptırmalar barındırsa da konuşma hakkımız olmayacak. Üçüncüsü böyle bir tavırl biz bir bakıma soykırımı kabul ertmiş gibi gözükürüz. Ama bizim adımıza en önemlisi dünyaya ne kadar düşünmekten ve yorumlamaktan aciz insanlar tarafından yönetildiğimizi gösteriyoruz.

  • sevgili leofold ben sadece biliyor dedim ya da öyle kastettim hepsi biliyor ama gerçeği uygulamıyor.

  • Soykırım olayının ötesinde bir bakış açısından da bakmak lazım. Bu tür sansürler bizi uluslararası alanda çok kötü bir şekilde reklam ediyor ve karalamaya kalkışanların ekmeğine yağ sürüyor.

  • Bence çarpıtılmış bir filmin Türkiye'de vizyona girmesi anlamsız olurdu. Ermeni soykırımının olmadığını tüm dünya biliyor. Hatta Ermeni patriklerinin imzaladığı bir belge bile var soykırım yapılmadığına dair. Asıl soykırım Ermeniler tarafından yapılmıştır.Bunu TRT'nin Sarı Gelin adlı programında gördük. Yani kısacası bu film Türkiye'de gösterime girmemelidir ki öyle de oluyor.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir