25 Eylül 2009 10:12

Arthur C. Clarke Öldü!

Stanley Kubrick'in 2001 filminin arkasındaki bilim kurgu ustası 90 yaşında dünyaya veda etti...

Bilim kurgu edebiyatının usta yazarı Arthur C. Clarke, 90 yaşında, uzun bir süredir evi olan Sri Lanka'da hayata veda etti. Yüze yakın roman yazan Clarke şüphesiz en çok "2001" isimli eseriyle biliniyordu. Kitaba kaynaklık eden öykü, aynı zamanda Stanley Kubrick'e de bir başyapıt kazandırdı.Yaşamı boyunca bilim kurgu'nun daha çok "bilim" yönüyle ilgilenen ve geleceğin dünyasıyla ilgili somut araştırmalar yapan, bunları kitap haline getiren yazar, Sri Lanka'ya da denizlere olan bağlılığı nedeniyle yerleşmişti. Denizde olma duygusunu uzay boşluğuna benzetiyordu.Geek dergisine konuşan yönetmen David Fincher, Arthur C. Clarke'ın "Rendezvous with Rama" romanından yapılacak bir uyarlamaya sıcak baktığını belirtmişti. Gezegenimize veda eden yazarın daha uzun süre beyazperdeye ilham vereceğine şüphe yok.
Yorumlar
  • Arthur C. Clarke'ye baktığımda hep bilim adına bir ışıltı görmüşümdür,eserleri uzun süregelen tartışmalara ve yeniliklere sahne olucaktır buna şüphem yok.Onu çınar ağacına benzetiyorum,büyük toprağın derinliklerine kök salmış,arşa değecekmiş gibi uzanan yapraklarıyla.

  • Şüphesiz iyi bir sinemacıydı fakat aramızdan ayrıldı başsağlığı diliyorum.

  • Bilim-kurgu edebiyatının abidesi,yazarlarının kralıydı.Başta 2001 olmak üzere sayısız eserleriyle bu türe saygınlık kazandıran bilim kurgu sinemasını besleyen en önemli kaynaklardan biriydi.Yapıtları uzun yıllar boyunca okunmaya ve geleceğimizi ve insanlığı aydınlatmaya devam edecktir.Bilim kurgu severlerin başı sağolsun.

  • O artık sonsuzluğun bir parçası. Güle güle Arthur C. Clarke. Ardında bıraktığın eserlerde yaşayacaksın.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir