25 Eylül 2009 10:12

Asi Yıldıza Veda!

Sinema sanatının en önemli oyuncularından Paul Newman 83 yaşında hayata veda etti...

Cool Hand Luke, The Hustler, Butch Cassidy and the Sundance Kid gibi kült filmlerin unutulmaz yıldızı, sinemayı sanat yapan oyunculardan, gerçek bir sinema ikonu olan Paul Newman kanser hastalığına yenilerek 83 yaşında hayata veda etti.50'li yıllarda tiyatroda ve küçük ekranda oyunculuğa ısınan aktör, asi zamanların anti-kahramanlarından biriydi. Filmlerdeki isyancı kişiliğini özel yaşamında da sürdürmüş, zaman zaman aktivist yönüyle de ön plana çıkmıştı.Beyazperdenin en önemli yönetmenleriyle çalışma imkanı buldu. Oyun aldığı sinemacılar arasında Alfred Hitchcock, Robert Altman ve Martin Scorsese gibi isimler vardı. On kez Oscar'a aday oldu ve Paranın Rengi ile kazandı. Oyunculuk sanatı dendiği zaman ilk akla gelen isimlerden biriydi...
Yorumlar
  • çok büyük aktördü...

  • Küçükken izlediğim bir film vardı. Ortalıkta bir yumurta atma savaşı vardı.Yumurtalar havada uçuşuyordu.Paul Newmanın Parmaklıklar Ardında filmiymiş. Adını yıllar sonra öğrendim.Aslında Parmaklıklar Ardında filminin adını biliyordum, ama küçükken izlediğim aynı film olduğunu öğrenince içim bir hoş oldu.Bu arada filmi bulupda izleyemedim.Aslında çok fazla film izlediğim halde hiç Paul Newman filmii zlememişim. Adını hep duyuyordum, iyi bir oyuncu olduğuuda biliyordum, ama çok espirili, çok yardımsever, çok alçakgönüllü ve mütavazı bir insan olduğunu bilmiyordum. Bunların hepsini Paul Newmanın vefatından kısa bir süre önce izlediğim Robert Redford ile katıldıkları bir proğramda öğrendim. Ve ikisininde ne kadar alçakgönüllü ve mütevazı olduklarını görünce çok şaşırdım ve onlara olan hayranlığım daha da arttı.Robert Redford kendi halinde bir oyuncuyken Butch Cassidy and the Sundance Kid filmine seçilmesini sağlayarak yolunun açılmasını sağlayan Paul Newman.Eğer Robert Redford iyi filmlerde oynyıp iyi paralar kazandıysa bunda büyük ölçüde Paul Newmanın payı var. Robert Redford ününü ve parasını kullanarak bağımsız sinemasının kalesi Sundance Film Festivalini kurdu ve ülkemizdeki Bağımsız film festivali dahil pek çok bağımsız filme ve festivale ilham kaynağı oldu.Ve bağımsız filmlerinin farkedilmesi bu festival sayesinde arttı.Bu olay bile Paul Newmanın ne kadar önemli bir sinemacı olduğunu fark etmemizi sağlıyor.Paul Newman bir oyuncunu hem yetenekli, hem yakışıklı, hem mütevazı olabileceğinin kanıtıydı aynı zamanda. Gülüşünü kim unutabilirki. Sadece yakışıklı değil, aynı zamanda yetenekli de olduğunu başlarda yapımcıla kabül ettirmesi biraz zor olmuştu ama , klasik sinemanın ikonlarından biriydi. Mekanı cennet olsun.

  • Sinema büyük bir oyuncusunu yitirdi, bu yıl sinema adına cok sevdiğim oyuncu ve yönetmenlerin ölüm haberleriyle sarsıldım diyebilirim. Hepsinin sevenlerine, tüm sinemaseverlerin başı sağolsun diyorum.

  • Neticede sinema için önemli bir yıldızdı.

  • onu kaybetmek gerçekten çok üzücü..yazacak hiçbirşey bulamıyorum elveda luke elveda butch cassidy.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir