25 Eylül 2009 10:12

Aşka Sansür Olur mu?

Gitmek: Benim Marlon ve Brandom filmi yurtdışındaki bir etkinlikten çıkarıldı...

Hüseyin Karabey'in Gitmek: Benim Marlon ve Brandom adlı filminin yurtdışındaki bir etkinlikten çıkarılmasının istenmesi üzerine SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) bir duyuru yayınladı. Beyazperde olarak bu tuhaf sansür girişimini kınıyor ve duyuruyu sizinle paylaşıyoruz:"Kamuoyuna,Hüseyin Karabey'in birçok festivalde gösterilip ödüller kazanmış filmi "Gitmek", İsviçre'de T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen "Culturescapes-Türkei" adlı organizasyona dahil edilmiş olmasına karşın, bir Bakanlık bürokratının müdahalesiyle etkinlik programından çıkarılmıştır. Program yöneticisinin iddiasına göre, "Bir Türk kızı, Kuzey Iraklı bir Kürt'e âşık olamaz" gerekçesiyle etkinlik dışı bırakılması talep edilen film, maddi kaygılarla programdan çıkarılmasına rağmen sinema salonlarının insiyatif kullanarak gösterim kararı almasıyla İsviçre'deki sinemaseverler tarafından izlenebilecek. Bu durum, giderek keyfileşen sansür uygulamalarına yeni bir örnek teşkil etmektedir. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) olarak bu tür sansüre yönelik uygulamaların çoğalmasından büyük kaygılar duyuyoruz. T. C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı, hem sinema sanatını hem de toplumsal dinamikleri zedeleyen böylesi çabaların önüne geçmesi için göreve çağırıyoruz."Gitmek: Benim Marlon ve Brandom filminin yönetmeni Hüseyin Karabey'in açıklamasını da aşağıda okuyabilirsiniz:"İsviçre'de düzenlenen Culture Scopes festivalinde gösterilecek GİTMEK filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar'ın kişisel insiyatifiyle sansürlenmiştir. Filmi izlemeyen İbrahim Yazar'ın "Bir Türk kızı Kuzey Iraklı bir Kürt' e aşık olamaz, bu filmin gösterilmesi Türkiye açısından negatif bir propagandaya yol açabilir," diyerek filmin festival programından çıkartılmasını istediği ve aksi takdirde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından festivale yapılacak 400 bin Avro para yardımının yapılmayacağı, festival yöneticisi Jurriaan Cooiman tarafından açıklanmıştır.Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü yaklaşık iki yıldır filmin senaryo sürecinden başlayarak, yapımı, dağıtımı ve festivallerde gösterilmesine kadar tüm aşamalarda filme destek olmuştur. Bakanlıkla yaptığımız telefon görüşmesinde bu sansür olayından haberdar olmadıklarını öğrendik. Her fırsatta özgürlükçü bir anayasadan bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay'ın bu konuda gereğini yapacağına inanıyoruz.Ülke olarak barışa ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde kardeşlik, sevgi ve barışa vurgu yapan GİTMEK gibi birçok filmin izlenmesi ve destek görmesi gerektiğini düşünüyorum. Her türlü baskı ve sansüre karşı olan kişi ve kurumların gerçek bir aşk hikayesinin anlatıldığı bu filme destek olmalarını bekliyorum.Yönetmen Hüseyin Karabey"
Yorumlar
  • Şimdi, filmi izlemedim. Ama merak ettiklerim var. Acaba yönetmen sadece bir Türk kızla Kürt erkeğin aşkını mı anlatmıştır, yoksa sadece aşık iki insanı mı? Eğer delikanlının Kürt olmasının altı filmde de özellikle çiziliyorsa, yönetmenin de kafasında bazı soru işaretleri var demektir. Bir Kürt delikanlının sevgisi Türk olandan farklı mı olmaktadır? Eğer yönetmen aşıklardan birinin "Kürt olması" nedeniyle gelecek beğeniler bekliyorsa, bir o kadar hoşlanmayan çıkmasını da göze almıştır zaten. Negatif ırkçılık kötüdür, pozitif ırkçılık iyi midir? Allah aşkına Türkiye"de kim Türk kim Kürt bilen var mı? Mutlaka bir yerlerde bir Türk kızı Kürt erkeğine aşık olmuş ve evlenmiştir. Bunun ne büyütülecek bir tarafı var ne de güzelleme yapacak tarafı... Filmi yapılacak kadar garip bir olay da değildir. Yine ekliyeyim, filmi bir Kürt Türk aşkına indirgememek gerekir. İnşallah yönetmen de indirgememiştir...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir