18 Mart 2011 01:00

Atatürk'e Besmele çektirmek doğru mu?

Çanakkale Savaşı'nı anlatan 'Vatan Sağolsun' isimli TV filminin yönetmeni İsmail Kılıçarslan "Konuşulacak çok sahne var. Biri de Atatürk'ün besmele çektiği sahne" dedi

Belgesellere, filmlere konu olan Çanakkale Savaşı; bu kez müzikal drama tadında bir televizyon filmi olarak çekildi. İsmail Kılıçarslan ile Abdülhamit Güler'in birlikte kaleme aldığı, Kılıçarslan'ın yönettiği 'Vatan Sağolsun' adlı film; bu akşam TRT Şeş ve TRT Arapça kanallarında, hafta içi de TRT 1'de yayınlanacak.

BİR TÜRK, BİR ARAP, BİR KÜRT
Filmin en ilginç yanı hikayesinin bir Türk, bir Kürt ve bir Arap asker üzerine kurulu olması. Filmin yönetmeni İsmail Kılıçarslan, "Amacımız birlikte ölmeyi başardıysak, birlikte yaşamayı da başarırız mesajını seyirciye ulaştırmak" dedi. 'Vatan Sağolsun'da Atatürk'ü, daha önce 'Parmaklıklar Ardında' adlı dizide rol alan Ogün Kaptanoğlu canlandırdı. Özel makyajla Mustafa Kemal'e çok benzeyen Kaptanoğlu, bu rolü oynamaktan dolayı çok büyük gurur duyduğu söyledi.

OGÜN'ÜN FİKRİYDİ
Senarist-yönetmen İsmail Kılıçarslan ise filmde Mustafa Kemal'in, cephede hücum emri vermeden önce besmele çektiği sahne ile Kürtçe türkü söyleyen bir askerin yanına gidip "Sesin yanıkmış, devam et" dediği sahnenin konuşulmaya aday sahneler olduğunu söyleyip ekledi: "Atatürk'e besmele çektirmek onu canlandıran Ogün'ün fikriydi. Çanakkale'de şehit olan askerleri için Allah'a yakaran Mustafa Kemal için besmele son derece doğru bir cümle."

"RESMEN TİTREDİM"
Ogün Kaptanoğlu rolüyle ilgili şunları söyledi: "Atatürk'ü oynamaya çalışmak, onur vericiydi. Hissettiklerim tarif edilemez. Özellikle askerlere hitaben yaptığım 'Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' sözlerini sarf ederken resmen titredim."

Yorumlar
  • umulur ki yorum yapanlarda samimidir.çünkü laiklik adı altında yapılan tespih gümüş yüzük dua yada baş örtüsü sınıflandırması yapanlar,Atatürkün besmele çekmesini garipsemesi normaldir.

  • neden olan biir müslüman toplumun ulu önderi besmele cekemzmı ne arıyonuz bunu altında amac nedir bunu haber yapan besmele cekmezmı ne biçim iştir bu adamın kafasını bozmayın adam gibi davranını

  • bundan normal ne olabilir bir müslüman için.

  • Atatürk'ün Kuran-ı Kerim'i neredeyse ezbere bildiğini, Bugün en yaygın olarak kullandığımız Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsirinin Atatürk'ün emriyle yapıldığı, diyanet işleri başkanlığının Atatürk'ün emriyle kurulduğunu. Balıkesir'de cuma hutbesi okuduğunu, konutuna dönemin ünlü hafızlarını sık sık çağırıp Kuran-ı Kerim dinlediğini biliyor musunuz? Sorarım Atatürk düşmanlarına, sizin bugün dindar diye peşinden gittiğiniz o büyük(?) adamların hangisi milletimizin dinimizi doğru şekilde yaşaması adına Ata'nın ettiği hizmetin binde birini verebilmişler?

  • iyi sorular sormussunuz da gökten indiği sanılan doğmalar var diye Kuranı Kerimi kasteden konusması var sanırım Mustafa filmi ve bir kaç sitede görmüştüm

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir