27 Temmuz 2006 16:09

Avida

Yapımcı Mathieu Kassovitz, "yaptı" gene yapacağını...

2006 yılında oldukça komik ve de garip bir Fransız filmi izleyeceğimizi söyleyebiliriz. Gustave de Kervern ve Benoît Delépine'in Avida filminin fragmanını izlediğimizden beri böyle düşünüyoruz. Yönetmen ve oyuncu Mathieu Kassovitz'in yapımcılığını üstlendiği filmde, yönetmenlerin de kamera önüne geçmesine şaşırmamak gerek. Kült sinemacı Fernando Arrabal ve Claude Chabrol gözüme çarpan ilk isimler oldu. Bu arada filmde, Kassovitz'in de rolü olduğunu anımsatalım.Uyuşturucu bağımlısı hırsızlar yağlı bir milyonerin köpeğini çalınca, bir anda avcıyken ava dönüşüyorlar. Onları avlayan ise, inanılmaz planları olan köpek sahibi oluyor filmde. Monty Python, Jacques Tati gibi isimler eleştiri yazılarında filmin dünyasını anlatmak için kullanılıyor. Fransız yönetmenlerin gerçeküstü bir komedi filmine imza attıklarına hiç şüphe yok.
Yorumlar
  • İF İstanbul kapsamında izlediğimiz, sürrealizme saygı duruşu diye yapanlar ve edenlerince adlandırılmış güzel film. Cici film. Siyah-beyaz çakilmiş, joyce ya da Beckett metinlerinden fırlamış gibi duran idiot köpek bakıcısını, fidyecileri, kendini kurşunlayan zengin herifleri, tam otomatik kapıları, yaşayamayacak kadar şişman kadınları, çocukları vs. vs. yi barındıran film. İzlenmeye kesinlikle değer. Görüntülerin konuştuğu, konuşmaların çoook daha geriden geldiği film. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, Dagur Kari Tutunamayanlar'ında da bu filmde de-başka ortaklıklar da bulunabilir pekâlâ ama- biz burada yaşarken bakın dışarıda bir hayat var ve yine bakın dışarıda ne de ilginç şeyler oluyor gibisinden bir vurgu yapılıyor, pencerenin önünden geçen fillerle. Tabii "fil" olgusu katlanabilir, katmanlanabilir... Evet evet, sürrealizm.

  • Çok ilginç ve komik bi filme benziyor.Bakalım görücez..

  • Mathieu Kassovitz'in oyunculuğunu 'Münih' filminde görme olanağı bulmuştum.Genel anlamda başarılıydı.Henüz yönetmenliğini yaptığı bir film izleyemedim.Bu filmi merakla bekliyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir