5 Aralık 2005 10:41

Avrupa Haneke Dedi

Avrupalı olmayansa George Clooney

Avrupa Film Akademisi ödülleri dün gece 18. kez sahiplerini buldu. BBC'nin haberine göre Cannes Film Festivali'nden de En İyi Yönetmen ünvanı ile ayrılan Michael Haneke gecenin yıldızıydı.Avusturyalı yönetmenin son filmi Caché, En İyi Film seçilirken yönetmenini de bir kez daha En İyi Yönetmen ilan etti. Caché'nin başrol oyuncusu Daniel Auteuil de En İyi Erkek Oyuncu seçilmenin keyfini yaşadı.Alman oyuncu Julia Jentsch, En İyi Kadın Oyuncu seçilirken usta aktör Sean Connery de Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü. En İyi Senaryo ödülünü ise Paradise Now'la Hany Abu-Assad ve Bero Beyer paylaştılar.Akademinin Avrupalı olmayanlar içinde seçimi ise George Clooney oldu. Clooney'nin Good Luck and Good LuckAvrupalı Olmayan En İyi Film seçildi.
Yorumlar
  • Soykırımın sadece Hitler'in yaptığı ve tarihteki örneklerinde görüldüğü gibi, yüksek şiddetle ve kötülük enerjisiyle değil, iyi insanlar tarafından da ve fiilen öldürmeden de yapılabileceğini ve böylesinin belki de daha derinden gelen bir psikoloji olduğu için daha ürkütücü,acımasız olabileceğini bu denli kibar, bu denli soğukkanlı, estetik ve bilgece anlatabildiği için Haneke önünde şapka çıkarılmayı hak ediyor.İnce detaylarla özellikle izleye 'Çarpıştığı kişi bir beyaz olsaydı,bu denli rahat öfkesini dışa vurabilir miydi?' sorgulamasını yaptırdığı, 'Neden bu okulda hiç etnik kökenli çocuk yok? duygusunu verdiği bunlar ve benzeri sahneler dahiyane idi.Filmden sonra şu soruları soruyorsunuz:Dünyanın hemen her yerinde şivesi bozuk diye bir insanı işe almamak, belli kökenden insanların eğitimi için en azından aktif olarak çalışmayıp onları kaderlerine terketmek, kötü davranmasak bile belli insanları yakın ilişkilerimizde tercih etmemek, onları unutmak,'olmasalar da olur' diye hissetmek, soykırım değil de nedir?

  • Haneke'nin izlediğim tek filmi olan Cache de bu filmi çeken yönetmen de bence en azından kesin, ödünsüz ve korkusuz tavrı için ödülü hak etmiştir. Juliette Binoche'yi daha çok görebilmek isterdim, Daniel Auteuil'i ise Fransız komedilerinden farklı bir filmde sevimliden ürkütücüye dönüşen bir rolde görmek de değişikti,... Avrupa ödüllerinin bu fimi, bu yönetmeni ve bu oyuncuyu seçmesi beni bu kıtada ödüllerin daha cesur dağıtıldığı düşüncesine götürüyor.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir