22 Nisan 2004 09:41

Avrupa'ya ve Teröre Dönüş

Spielberg Münih Olimpiyatları'nda!

Dahi çocuktan teröre bakış! Steven Spielberg, Er Ryan'ı Kurtarmak'ın ardından yıllar sonra eski kıtaya dönüyor ve kamerasını Arap teröristlerin kanlı eylemlerine sahne olan 1972 Münih Olimpiyatları'na çeviriyor. Kendisi de Yahudi olan Spielberg, bu nazik konuyu yazması için Forrest Gump ve Köstebek gibi Oscar'lı filmlerin senaristi Eric Roth'la anlaşmış durumda. Başrol için seçtiği oyuncu ise hiçbirinizi şaşırtmayacak: Schindler'in Listesi'nden Ben Kingsley! Filmin ismi henüz belirsiz de olsa, içeriğinin yeterince çarpıcı olacağına şüphe yok.Genç okurlarımız için, 1972 Münih Olimpiyatları'nın tüm dünyada, Filistinli teröristlerin İsrailli atletleri rehin alıp öldürmesiyle hatırlandığını belirtelim. Kendilerine "Kara Eylül" ismini veren eylemci grup İsrail ekibinin kaldığı yatakhaneyi basıp bir antrenör ve bir halterciyi öldürdükten sonra takımın geri kalanını rehin almıştı. Münih Havaalanı'na götürülmeyi talep eden teröristlere burada müdahale eden Alman polisinin başarısızlığı 9 rehinin de can vermesine sebep olmuştu.Spielberg'ün uzun bir aradan sonra Avrupa'da çekeceği bu yeni filmi için Haziran'da "motor" diyeceğini de eklemek lazım.
Yorumlar
  • sivillere saldırının hiçbir mazereti olamaz.işgalci ne kadar acımasız olursa olsun benim muhatabım askerlerdir.işgalde eli silah tutan ve aktif savaşan kim olursa olsun asker tanımına girer ve sivil olmaktan çıkar.bunun dışında intihar komandosu şeklinde yapılan eylemler doğru değildir.şiddetin şiddeti doğurduğu filistinde tek çıkış yolu intihar bombacıların yaptıkları eylemden vazgeçmeleri ve haklı direnişlerini doğru platformda savunmalarıdır.israilin yaptıkları da zaten ayrı bir terördür.sakat ve yaşlı bir adamı roketle suikast yaparak terörist olduklarını tüm dünyaya izah etmiş oldular.orada yapılan adı konmamış savaşı durduracak dünya gücü malesef şu anda ortalarda gözükmüyor.bilmiyorum belki çok soğukkanlı bir yorum oldu.ateş düştüğü yeri yakar ve her insanın bir dayanma sınırı vardır.zaten barışın çok uzaklarda olduğu bir ortamda çıkış yolu nasıl bulunur bilmiyorum.ortadoğu kan gölü.canlı kalkan olarak kullanılan masum filistinli çocuklar ,yanlış otobüse binmiş yaşlı kadın, tankların altında birden fazla kez ezilen barış gönüllüsü kız...bu görüntüler kazınmış aklıma.ve tüm dünya sadece izliyor.bir akıl tutulması yaşanıyor.hepimiz sorumluyuz olanlardan.tüm insanlığın eline kan bulaşmış.üzgünüm....

  • Konuyu sinema ekseninde değerlendirmek elbetteki doğru. Ama bir düşünün bu kadar insanın aklına ve diline neden aynı sözler geliyor acaba? Rocko kardeş benim hafızamda 15 yıl öncesinin bir görüntüsü kazınmış durumda. Şöyle ki üç tane israil askeri 14-16 yaşlarında bir gencin kollarına taşlarla vurarak kırıyorlardı. Sence bu genç üst düzey yöneticimiydi. Ceka bu filmin iyi bir film olacağını olmasa bile ziyadesiyle ödül alacağını herkes biliyor. Hatta ben üç tane oscar alacağında ısrarlıyım. Ayinesi iştir kişinin. (1-En iyi film, 2-En iyi senaryo, 3-En iyi yönetmen)

  • Spileberg sinemada elde ettiği başarıyı ve ünü pervasızca propaganda için kullanmaya devam ederse yükseldiği gibi dibe vuracağı günde gelecektir. Amerikaya yalakalık yaparak siyonizmin amigosu olacağına sıkıysa amerikanın yaptığı sömürüyü ve filistindeki soykırımı kameraya alsın. Böyle filmlerle İsraili aklamaya çalişmak artık kabak tadı verdi. Ama yinede ben şimdiden 3 oscar garanti diyorum. Eee malum; körler- sağırlar birbirini ağırlar.

  • şunu bir kere kesin olarak belirtmek gerek.müslüman terorist olmaz,olamaz.bu kadar açık.islam dini savaş sırasında bile sivillere dokunmamayı emreder.terörün dini milliyeti yoktur.rocho bilmem anlatabiliyor muyum.bunu böyle belirtmem elbetteki bush ve sharon un yaptıklarını haklı çıkartmaz.bu iki deli yi durduracak akıl sahipleri şu an ortalarda gözükmüyor.ancak zaman onları tarihin çöplüğüne atacaktır.sağduyu ve barış dolu bir dünya dileğiyle....

  • öncelikle pamire katıldığımı söylemeden geçemiycem.herkes kendisine yapılanı terör kendisinin yaptıklarını savunma olarak nitelerse bu işin içinden çıkılamaz.çıkılamıyoda zaten.cekaya hitaben,biz farklı şeyler söylesekde sonuçta sinemayı tartışıyoruz.maskeli filistinlileri anlatan ve dünyada shindlerin listesi veya piyanist kadar ses getirmiş bir film gösterirse kendisine müteşekkir olurum.biz olayı sulandırmıyoruz.sadece olayları kanlandıranlar kendi taraflarından olduğunda aynı hassasiyeti göstermeyen kişilere tepkimizi ortaya koyuyoruz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir