28 Eylül 2010 00:00

Avrupa'yı ve İstanbul'u anlatacaklar

45 Avrupalı genç katılımcı 18 Avrupa şehrini demiryolu ile geçerek İstanbul'a varacak ve sonunda 15 belgesel türetilecek.

"Film yapım atolyesi" nin Fransa çalışması Paris'te Turizm Tanıtma ve Kültür Müşavirliği'inde Ataşe Hasan Yavuz, proje yöneticisi iletişim koordinatörü Esra Demirkıran ve Judi Lister'in sunumu ile gerçekleşti.

45 GENÇ KATILIMCI, 15 KISA BELGESEL

18-30 yaşları arasında 45 genç katılımcı, Avrupa'nın 18 şehrini demiryolu ile geçecek, İstanbul'a varacak. Genç sinemacılar klişelerden ve önyargılardan uzak, birçok farklı ülke sınırını geçerken, gezgin film atölyesinde 15 kısa belgesel üretecekler.

Proje, genç sinemacıların yeni Avrupa'yı ve onun kendi içinde nasıl 'konuştuğunu' keşfedecekleri bir alan açmasının yanı sıra yeni Avrupalı'nın seyrini araştıracak.

3 TREN, 24 ŞEHİR VE 10920 KM DEMİRYOLU

Film ekipleri 20 Eylül'de Tallinn (Estonya), San Sebastian (İspanya), Torino (İtalya) şehirlerinde buluşup seyahate başladı. 10 Ekim'de İstanbul'a varacaklar. 3 ayrı tren tüm Avrupa'yı geçerken şu şehirlerde duraklayacak:

• Tallinn / Helsinki / Turku / Stokholm / Berlin / Prag / Bratislava / Bükreş / İstanbul

• San Sebastian / Paris / Brüksel / Amsterdam / Essen / Viyana / Budapeşte / Sofya / İstanbul

• Torino / Lubyana / Zagreb / Pecs / Belgrad / Üsküp / Selanik / İstanbul

7 TESCİLLİ AVRUPA BAŞKENTİ

Atölye, Avrupa Birliği tarafından seçilen ve her biri kendine özgü kültüre ve dil tarihine sahip 3 yeni Avrupa Başkenti'nde başlıyor, 2'sinde yer alıyor ve sonunda birinde bitiyor. Bunlar:

Tallinn ve Turku: 2011 Avrupa Kültür Başkentleri Torino: 2010 Avrupa Gençlik Başkenti

San Sebastian: 2016 Avrupa Kültür Başkenti Adayı

İstanbul, Pecs ve Essen: 2010 Avrupa Kültür Başkentleri

ÇOK DİLLİ BAŞKENTLER

Atölye çok dilliliğin bir çok açıdan filmleştirilebileceği çeşitli ortamlar sunduğu için başkentlerde ve geniş şehirlerde gerçekleşecek. Kültürlerarası atölyenin gerçekleştiği iki şehir resmi olarak da çokdilli: Finlandiya'nın Turku şehrinde Fince ve İsveççe; Brüksel'de Fransızca ve Flamanca resmi olarak kabul edilen diller. Ayrıca projenin gerçekleşeceği çoğu şehir dillerle ilgili birçok tartışma ve konuyu da içinde barındırıyorlar (San Sebastian, Berlin, Amsterdam, Bratislava, Belgrad, İstanbul)

15 kısa belgesel, çokdilliliğin farklı bir boyutuna dikkat çeken 5 altbaşlık üzerine yapılacak:

Şehrin Dili: Kentte dile, iletişime dair mekanlar Başka Dilde Aşk: Dil farklılıklarına rağmen kültürlerarası aşk ilişkileri nasıl hayatta kalıyor? Avrupa'da Türkçe: Avrupa'daki Türk göçmenler ana dilleriyle nasıl bir ilişki içindeler? Azınlık Diller ve Resmi Dil: Azınlık dilleri kendi varlıklarını nasıl sürdürmekte? Çeviri mi? Avrupaca mı?: Daha iyi bir ifade biçimi nasıl ve nereye kadar mümkün?

Her trende eğitmen olarak bir ödüllü belgesel yönetmeni bulunacak. Bu yönetmenler farklı şehirlerde çok dillilik, farklı ifade biçimleri ve Avrupalı tartışmalar üzerine filmler yapmış, deneyimli isimler:

• Bruno Ulmer, “Welcome Europa / Hoşgeldin Avrupa'nın yönetmeni (Fransa)

• Boris Mitic, “Goodbye, How Are You? / Hoşçakal, Nasılsın'ın yönetmeni (Sırbistan)

• Andrey Paounov, “Mosquito Problem and the Other Stories / Sivrisinek Meselesi ve Diğer Hikayelerin yönetmeni (Bulgaristan)

İstanbul'da proje boyunca çekilecek ve kurgulanacak 15 kısa belgeselin dünya galası 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'da 15 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşecek. İstanbul'da, proje kapsamında,bir hafta boyunca çeşitli gösterimler, paneller, partiler ve toplantılar gerçekleştirilecek.

Yorumlar
 • istanbulu anlatmakla bitiremezsin anlatılmaz yaşanır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Oscarlı Kate iddialı geliyor Oscarlı Kate iddialı geliyor

  Kate Winslet ve Saoirse Ronan, Ammonite filminde lezbiyen aşıkları canlandıracak.

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir