22 Temmuz 2005 12:25

Babası Turist Ömer'in Yanında

Yeşilçam'dan bir isim daha yitti: Hulki Saner

Yönettiği sayısız filmin yanısıra müzik bestecisi ve yapımcısı da olan 84 yaşındaki Hulki Saner önceki gece Bebek'teki evinde yaşama veda etti. Sadri Alışık'ın efsaneleşen Turist Ömer filmlerinin de yönetmeni olan Saner, üç yıl önce felç geçirmişti ve solunum yetersizliğinden mustaripti.1921 doğumlu sanatçı, 20'li yaşlarında ABD'ye giderek asıl mesleği olan kimyanın yanısıra müzik eğitimi de aldı. Yurda döndüğünde İstanbul Operası'nda sahneye çıktı. İstanbul Radyosu için program yapımcılığı yaptı.Sinemaya girişi film müzikleriyle başlayan Saner, önce film yapımcılığına sonra da yönetmenliğe soyundu. Sonradan çok sükse yapacak olan Turist Ömer'i 1964'te çekti. Seri Turist Ömer Dümenciler Kralı (1965), (1966), Turist Ömer Arabistan'da (1969), Turist Ömer Yamyamlar Arasında (1970), Turist Ömer Boğa Güreşçisi (1971) ve Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) ile devam etti.Emel Sayın ve Erol Büyükburç gibi şarkıcılara başrol oynattığı yapımlarla da hatırlanan Saner'in onlarca filmi arasında Sevmek Günah mı?, Taş Bebek, Bir Demet Yasemen, Ayşecik, Cibali Karakolu, Bir Damat Aranıyor, Kavanoz Dipli Dünya gibi isimler kimilerinize tanıdık gelecektir.Turist Ömer filmlerinin ikinci yönetmeni ve Hulki Saner'in en büyük yardımcısı Oksal Pekmezoğlu da, geçtiğimiz yıl hayatıını kaybetmişti.
Yorumlar
  • allah rahmet eylesin böyle kişiler bir daha kolay kolay gelmez.

  • Allah rahmet eylesin.üstat her ne kadar daha çok turist ömerlerle namdar olsa da Müjdat Gezen'li,Erol Büyükburç'lu vs...filmleri de azımsanmayacak miktarda.

  • yazık... bir usta daha ayrıldı aramızdan, inşallah yenileri yetişir

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir