10 Ekim 2011 00:00

Bakan Günay'dan bir garip Altın Portakal sitemi

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, oyuncu Rutkay Aziz’in konuşmasının damga vurduğu Altın Portakal Film Festivali’nin açılışında eksiklik olduğu görüşünde.

48. Altın Portakal Film Festivali, dün düzenlenen törenle başladı.

Bu yıl 1979 yılında sansür 1980'de de askeri darbe nedeniyle yapılamayan film festivallerinin ödüllerinin dağıtılacağı festivalle ilgili, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’dan sitem dolu sözler geldi.

Bakan Günay, feztivalin açılış töreninde, bu süreçte emeği geçen kamu kurumları ve bakanlıklara teşekkür edilmesini beklediğini söyledi.

Bu yılki Altın Portakl’ı, “1980'li yıllarda o günün yasakları yüzünden ödül verilememiş olan sanatçıların filmlerin ödüllendirilmiş olması Türkiye'nin demokrasisindeki gelişmeyi göstermek bakımından çok önemli” şeklinde değerlendiren Günay şunları söyledi:

“Türkiye, 25-30 yıl sonra 12 Eylül ile haseplaşabilen 12 Eylül'ün yasakladıklarını gündeme getirebilen bir ülke oluyor.

Türkiye yasaksız yeni bir döneme; darbelerle hesaplaşan, darbeler tarihini çöplüğe atan bir döneme doğru ilerliyor. Gdönük ödüller verilmesini ben de bütün yüreğimle alkışladım ama, buna katkı yapan kamu kuruluşları, bakanlıklar da bir küçük nezaket teşekkür cümseliyle selamlansaydı sanıyorum ki daha iyi olurdu; emeğin de bir ölçüde karşılığının verilmesi selamlanması gerekir.”


48. Altın Portakal Festivali Başladı

Yorumlar
 • saldım çayıra mevlam kayıra...

 • klasik solcuların bol kullandığı jargonlar hamaset kokan duygusal görünümlü emekçi,halkların,vs,vs ama bu arkadaşlar ne özgürlükçüdür ne emekçi nede halkçı halkı aşağılayan yeri geldiğinde %60ına aptal diyen yada cahil menfaat uğruna oyunu satan hem zaten dağdaki çobanla oyu nasıl bir olabilir diye aşağılayan kominist yada sosyalist bir tip olan rutkay aziz ama bu tiplerin ve ailelerinin yaşamına bakın son derece kapitalist ve nefretle anıyor göründükleri burjuva yaşantısıdır amerikan yada avrupa markalı emekçinin ulaşmayacağı halktan kopuktur ve bu yüzden halk desteğini hiç göremediler ve göremeyeceklerde

 • hala zorunuza gidiyor değilmi ak partinin yüzde elli oy alması. olaya rutkay aziz kafasıyla bakan dangalaklar asla anlayamayacaklar ak partiyi...insanda biraz yüz olur 1980 de verilmeyen ödüller bu gün veriliyorsa bu ak partinin bi nimetidir.çok duyduk ve artık midemiz bulanıyor bu sözüm ona çağdaş laik kemalist söylemlerden. uyanın millet o devir çoktan bitti... dışarda her iki kişiden biri hala AK PARTİ li...

 • gözlerini ve gönülleri kararmış kişiler isteselerde güzel gelişmeleri alayamazlar.

 • BİR GÜN GELECEK SİZLERLEDE HESAPLAŞILACAK SAYIN BAKAN YETERKİ KAÇMAYIN. HEM SİZ SAYIN RUTKAY AZİZ SÖZLERİNİ EZBERLEYİN BELKİ BİR ŞEYLER ÖĞRENİRSİNİZ. AYRICA DAHA KAÇ PARTİ GEZECEKSİNİZ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Oscarlı Kate iddialı geliyor Oscarlı Kate iddialı geliyor

  Kate Winslet ve Saoirse Ronan, Ammonite filminde lezbiyen aşıkları canlandıracak.

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir