9 Ekim 2010 00:00

Bakan: Kustarica varsa ben yokum

Kültür Bakanı Günay, Altın Portakal Film Festivali’ne Emir Kusturica’nın katılacak olması nedeniyle kendisinin gitmeyeceğini söyledi.

47'nci Antalya Altın Portakal Festivali bu akşam başlıyor. Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın juri üyesi olarak festivale davet edilmesi tartışmaları bu yıl festivale damgasını vurdu.


Ünlü yönetmenin Bosna savaşı sırasında sivillere yönelik katliam yapan Sırp milisleri destekleyen sözler sarfettiğine dair iddialar tepkileri de beraberinde getirdi.

Kusturica'ya tepki gösteren bazı sanatçılar, festivale katılmama kararı aldı.


Tartışılan yönetmen NTV'ye konuştu ve Can Dündar'ın sorularını yanıtladı.


Kusturica'nın yanıtlarından satırbaşları şöyle:


"Bu suçlamalar hiçbir gerçekle uymuyor. Bu birilerinin propagandası.


Ben devrimciyim, düşüncelerimi yüksek sesle dile getiririm. Benim ailem melez. Balkanlar'ın tam anlamıyla temsilcisiyim. Damarlarımda Müslüman kanı, Hıristıyan kanı dolaşıyor. Ben Hıristiyanım doğru. Bütün bunların Bosna'daki savaşla hiçbir ilgisi yok.


Savaş başladıktan sonra Fransız basınından "tecavüzler hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sordular. Beyanımda şu yönde; herşeyin abartıldığını söyledim. Kızılhaç savaşta bütün taraflardan öldürülmüş insan sayısının 110 bin olduğunu söylüyor. Ama savaş başladıktan sonra 250 bin insanın öldürüldüğünden bahsediyorlar. Ben de bununla ilgili "Biraz daha rasyonel davranmamız gerekiyor ve her konuda biraz abartılıyor" dedim. Ama asla kadınlardan bahsetmiyordum.


Bosna'daki bazı Müslüman siyasetçilere karşıyım ama bu Müslümanlara karşı olduğum anlamına gelmiyor.

Filmlerimde benim insaniyetimi, duygularımı, insanlara nasıl baktığımı görürsünüz. Beni suçladıkları şeylerin hiçbirini göremezsiniz. Ben bir sanatçıyım. Benim için özgürlük çok pahalı, çok ağır bir bedeli var.


Başbakan'ınız Sırbistan'a geliyor, Miloseviç'in partisinin üyeleriyle el sıkışıyor. Bugün benim hakkımda bahsediyorlar. Bunu biraz uygunsuz, biraz garip bulmuyor musunuz?


Ben bir sanatçıyım, ben de Maradona gibi aklıma geleni, inandığım şeyleri söylerim.


Osmanlılar Kosova'ya gelmeden önce o insanlar Ortodoks Hıristiyandı. Bazıları Müslümanlığı kabul etti, bazıları etmedi. Ben de bunun yaşayan örneklerinden birisiyim. Benim Hıristiyanlığımın kökleri 16. yüzyıla dayanıyor."


(ntvmsnbc)

Yorumlar
  • KATİL DESTEKÇİSİ sanatçı'NIN BİLİNÇ ALTINDAKİ ÖFKE VE KİN SON CÜMLESİNDE AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR "Osmanlılar Kosova'ya gelmeden önce o insanlar Ortodoks Hıristiyandı. Bazıları Müslümanlığı kabul etti, bazıları etmedi. Ben de bunun yaşayan örneklerinden birisiyim. Benim Hıristiyanlığımın kökleri 16. yüzyıla dayanıyor."

  • sanatçı olarak,bakanın yaptığına üzüldüm.ancak buda bir akp politikası olduğunun resmidir.yukardan aldığın talimatla değil,kültür bakanı sorumluluğuyla hareket et veya,oraya yapışmanın alemi yok,ver istifanı,en sağlıklısıda bu.türkiyeyi rezil ediyorsunuz. protesto ediyorum.

  • illa bir şey çıkarıcaklar ya ama bu festivali tanıtmaları lazımdı bu haberle guzel reklam yaptılar vay bea bu işler demek ki böyle oluyormuş

  • yazıklar olsun '!!

  • YÖNETMENİN TÜRKİYEYE GELMESİ ÜLKEMİZDE SIRA SIRA KİLİSELERİN AÇILMASI VE SÜMELADAN, TRİLYONLAR HARCANARAK HİZMETE AÇILAN AKDAMAR KİSLİSESİNDEN DAHA MI VAHİMDİR. BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN AYASOFYAYI İBADETE AÇAMAMAKTAN DAHA MI VAHİMDİR YÖNETMENİN GELMESİ!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir