8 Şubat 2011 01:00

Bakanlık sansürde ısrarcı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 'Dersim 38' belgeselinin yasaklanmasını savunmaya devam ediyor.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA


'Dersim 38' belgeseliyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sansür ısrarına karşı sinemacılar tepkilerini göstermek için bir bildiri yayınladı:

''Türkiye'den çıkan filmlerin dünya festivallerinde el üstünde tutulduğu, büyük başarılara imza attığı bir dönemde, ülkemizde sinema alanında yeni sansür mekanizmalarının devreye sokulduğunu kaygıyla izlemekteyiz.

Geçen yıllarda R. Arzu Köksal'ın belgesel filmi “Son Kumsal”ın İnebolu'daki gösterimi AKP'li Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından yarıda kesilmişti. Daha sonra Hüseyin Karabey'in “Gitmek” ve Kazım Öz'ün “Fotoğraf” adlı filmleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müdahalesi ile gösterilecekleri uluslararası festivallerin programlarından son anda çıkartılmıştı.


Geçtiğimiz hafta, Bianet yazarı Av. Fikret İlkiz, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına kaleme alınmış kendisine ulaştırılan bir mektup yayınladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik imzasıyla yapılan bir 'açıklama' Çayan Demirel'in “Dersim 38” adlı filminin yasaklanmasını savunuyordu.

Daha önce Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından dağıtım yasağı getirilen “Dersim 38” belgeseliyle ilgili olarak yönetmen ve yapımcı, kararın iptali için mahkemeye başvurarak davayı kazandığı halde; Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı Danıştay'a götürerek bu yüz kızartıcı yasağın tekrar uygulamaya konması için çalışmakta ve sözkonusu yasağı hararetle savunmaktadır. Bakanlığın açıklamasında dile getirilen ve “bir belgeselin uyması gereken kurallar” olarak sunulan argümanlar ise, ancak baskı rejimlerinde rastlanabilecek bir propaganda film reçetesinden farksızdır.

Sinema sektörünü desteklemesi ve yaratıcı filmlerin yapımını teşvik etmesi beklenen bir kurumda, belgesel yapımını akla ziyan kalıplara sokmaya çalışan, yaklaşımını beğenmediği filmleri ise yasaklamayı marifet sayan bir zihniyetin egemen olması biz sinemacıları utandırmaktadır.

Bu çağdışı ve yasakçı yaklaşımı kınıyor, hem “Dersim 38” belgeselinin üç yıla yayılan hukuk mücadelesinin hem de bundan sonraki bütün yasakçı girişimlerin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.''

*Altyazi Aylık Sinema Dergisi
*Documentarist - İstanbul Belgesel Günleri
*Sine-Sen Sinema Emekçileri Sendikası
*Uluslararası İşçi Filmleri Festivali
*YeniFilm Dergisi
*Yeni Sinema Hareketi

Yorumlar
 • bir Türkiye klasiği

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir